15 lat w NATO

czwartek, 29.05.2014r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

15_lat_w_natoPolska jest krajem, z którym liczą się wszyscy potencjalni partnerzy na scenie politycznej i gospodarczej. Od 25 lat jesteśmy w pełni suwerennym państwem, które z Zachodem wiąże Sojusz Północnoatlantycki. Piętnasta rocznica przystąpienia Polski do NATO to doskonała okazja do kwerendy dotyczącej historii militarnych przymierzy po drugiej wojnie światowej.

NATO vs Układ Warszawski

W 1945 roku zakończyła się najkrwawsza wojna w dziejach świata. Globalny konflikt pochłonął około 72 milionów ludzi. Ten czas dał ludziom lekcję, którą wykorzystali w celu zaprowadzenia na świecie pokoju. Cztery lata po wojnie najbardziej wpływowe państwa zachodu podpisały traktat waszyngtoński, na podstawie którego 4 kwietnia 1949 roku powstało NATO. Pomiędzy Belgią, Danią, Francją, Holandią, Islandią, Kanadą, Luksemburgiem, Norwegią, Portugalią, Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Włochami nastała zgoda w celu zbiorowej obrony oraz zachowania pokoju i bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że powojenna rzeczywistość tak naprawdę zależna była tylko od dwóch mocarstw. Pomimo wspólnego zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami Stany Zjednoczone i Związek Radziecki weszły w polityczny konflikt, który dał początek tzw. Zimnej Wojnie.

Po śmierci Józefa Stalina, w 1953 roku, do władzy w ZSRR doszedł Nikita Chruszczow. Był zagorzałym komunistą, który swoją polityczną karierę rozpoczął w 1918 roku, stając po stronie bolszewików. Chruszczow był cieniem Stalina i właśnie dlatego objął po nim władzę. Stał się najpotężniejszym władcą wschodniego świata. Aby zaznaczyć swoją pozycję na arenie międzynarodowej, utworzył sojusz państw tautologicznie nazywanych demokracjami ludowymi, który nazwano Układem Warszawskim. Został podpisany 14 maja 1955 roku w Warszawie i skupiał osiem państw: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Ludową Republikę Albanii, Ludową Republikę Bułgarii, Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną, Niemiecką Republikę Demokratyczną, Polską Rzeczpospolitą Ludową, Rumuńską Republikę Ludową i Węgierską Republikę Ludową. Układ był przeciwwagą dla „imperializmu” Sojuszu Północnoatlantyckiego, a w szczególności dla USA.

Lata przemian

W 1989 roku Polska odzyskała upragnioną suwerenność. Odłączyliśmy się od wpływów Rosji Sowieckiej i staliśmy się w pełni niepodległym państwem. Była to zasługa wielu bezimiennych bohaterów poległych w walce o wolność. Solidarność, Lech Wałęsa, podziemna opozycja i Karol Wojtyła – to ponadczasowe symbole polskiej wolności. Jednak rzeczywistość zmian i reform, które czekały Polskę, nie była taka prosta. Rząd Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego niekomunistycznego premiera – wziął na siebie ogromną odpowiedzialność. Ówczesna władza stanęła przed trudnym wyzwaniem transformacji polityczno-gospodarczej. Jedną ze spraw do rozwiązania była obronność i modernizacja służb mundurowych. Nieformalnie Polska nie należała już do sojuszu Układu Warszawskiego, ponieważ odłączyła się od wschodniej strefy wpływów. Oficjalny i definitywny koniec militarnej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim nastąpił 1 lipca 1991 roku, kiedy rozwiązano UW. Był to znakomity moment na rozpoczęcie rozmów z Zachodem w celu przyłączenia Polski do jej byłego wroga, którym była NATO.

1 2

15 lat w NATO
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.