Aborcja i jej kontrowersje

czwartek, 21.11.2013r.
Autor: napisał/a 15 artykułów.

aborcja2,,Aborcja (od łac. abortus – poronienie) to celowe, przedwczesne zakończenie ciąży, skutkujące śmiercią zarodka lub płodu’’ – tyle mówi zwięzła, słownikowa definicja. Co ten termin oznacza w praktyce?

 Aborcja w Polsce budzi liczne kontrowersje, nie tylko w Sejmie czy w mediach. Spróbujmy tylko zacząć dyskusję na ten temat podczas spotkania w gronie przyjaciół. Natychmiast okaże się, że każdy z was ma odmiennie zdanie w tej kwestii. Kolega, który otwarcie popiera legalizację miękkich narkotyków i wydaje się być największym luzakiem nagle powie: powinno się zabronić aborcji, przecież płód to mały człowiek. Koleżanka siedząca obok z oburzeniem mu przerwie i wyzna, że aborcja jest sprawą wyłącznie kobiecą i powinnyśmy mieć do niej prawo. I rozpoczyna się gorąca, niemająca końca dyskusja, bo jak wiadomo – ile osób, tyle zdań na dany temat.

Projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej w Polsce

W ostatnich tygodniach problem aborcji jest szczególnie często poruszany, ze względu na próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej w naszym kraju. Wszystko zaczęło się rok temu, kiedy to posłowie mieli do rozpatrzenia dwa projekty dotyczące aborcji. Pierwszy z nich, odrzucony zresztą w pierwszym czytaniu, przygotowany przez Ruch Palikota (obecnie- Twój Ruch) domagał się liberalizacji aborcji. Drugi projekt, należący do Solidarnej Polski, wprowadzał zakaz przerywania ciąży w przypadku wykrycia wad genetycznych lub nieuleczalnych chorób u płodu. Projekt ten został skierowany do dalszych prac w komisji sejmowej, dzięki poparciu kilkudziesięciu posłów z PO oraz z PSL. Nie bez znaczenia było także to, że 28 posłów z PO wstrzymało się podczas głosowania. Ostatecznie jednak pod wpływem premiera Tuska, który nazwał próbę wprowadzenia zmian w ustawie błędem, część posłów zmieniło zdanie i udało się odrzucić projekt. Protest w związku z próbą zaostrzenia w Polsce owej ustawy zgłosiła Amnesty International, która przypomniała, że nasz kraj przyjął międzynarodowe traktaty praw człowieka, które gwarantują kobietom m.in. dostęp do legalnej aborcji. Według Amnesty International przyjęcie projektu uderzałoby w kobiecą godność i prywatność.

Obecnie w Polsce aborcja jest dopuszczalna tylko w trzech poniższych sytuacjach:

- zagrożone jest życie lub zdrowie ciężarnej;

- ciąża jest wynikiem czynu zabronionego;

- istnieje realne zagrożenie, że płód jest nieuleczalnie chory lub jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony.

Dostępność aborcji w Polsce kiedyś

W okresie zaborów obowiązywały w Polsce kodeksy karne zaborców, przerwanie ciąży z jakiegokolwiek powodu było surowo karane. Karze podlegał nawet ojciec nienarodzonego dziecka, jeżeli tylko okazało się, że brał udział w aborcji. W Polsce międzywojennej przepisy regulujące aborcję uległy zmianie. Dopuszczono przerwanie ciąży, jeśli była ona wynikiem gwałtu, kazirodztwa, jeśli ciężarna miała mniej niż 15 lat i z powodu ścisłych przeciwwskazań medycznych. Była to wtedy, zaraz po ZSRR, najbardziej liberalna ustawa aborcyjna w Europie. Podczas okupacji hitlerowskiej doszło do zalegalizowania w Polsce aborcji. Hitler dążył do utworzenia czystej rasy niemieckiej, zakazał więc aborcji kobietom niemieckim, zezwolił jednak na przeprowadzanie tego zabiegu u kobiet niższych według niego ras, np. u Polek, gdyż dążył do wyniszczenia narodów podbitych. W ówczesnej Polsce aborcja była legalna na żądanie. W okresie PRL nastąpił powrót do ustawodawstwa z okresu międzywojennego, z tym, że dodano rozporządzenie o możliwości przerywania ciąży w przypadku trudnej sytuacji życiowej kobiety. Aby uzyskać zezwolenie na zabieg, wystarczyło ustne zaświadczenie ciężarnej o jej ciężkiej sytuacji. W 1993 roku zaczęła obowiązywać ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, która obowiązuje do dziś. W 1996 roku ponownie próbowano zezwolić na aborcję kobietom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, jednak Trybunał Konstytucyjny uznał to za niezgodne z polskim prawem konstytucyjnym. W 2006 roku 155 posłów z PiS, LPR, PSL i Samoobrony próbowało doprowadzić do nowelizacji art. 38 Konstytucji. Chodziło o dodatnie do zdania Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia słów od momentu poczęcia. Projekt ten jednak został odrzucony w 2007 roku – do jego powodzenia zabrakło 27 głosów.

1 2

Aborcja i jej kontrowersje
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.