Afera pedofilii wśród kleru. Kościół przekroczył granicę

czwartek, 28.11.2013r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

2-vert22Polski kler umywa ręce od odpowiedzialności za molestowanie nieletnich przez księży. W przyczynach tego zjawiska upatruję znaku czasów, w których żyjemy oraz wychowania dzieci – ofiar księży. Dlaczego Kościół katolicki nie czuje się winny i jak wielki jest problem?

Początkiem obecnego konfliktu była informacja z dalekiej Dominikany. To właśnie tam, podczas pełnienia swoich misji, były nuncjusz papieski abp Józef Wesołowski oraz ojciec Wojciech Gil z zakonu michalitów mieli dopuścić się wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Sprawa trafiła do mediów we wrześniu, po tym jak dominikańska telewizja NCDN opublikowała reportaż o arcybiskupie J. Wesołowskim, ujawniając aferę. W materiale Nurii Piery, dziennikarki zajmującej się tą sprawą, zamieszczono nagrania duchownego przechadzającego się po dzielnicy słynącej z prostytucji nieletnich oraz zatrzymującego się w lokalnych barach. Najbardziej zatrważającym elementem tego reportażu są wypowiedzi rzekomych świadków, wedle których Wesołowski nie stronił od alkoholu oraz kontaktów cielesnych z ministrantami.

Aferą zajął się również kardynał Lopez Rodriguez, arcybiskup Santo Domingo, który miał prowadzić w tej sprawie wewnętrzne śledztwo. W lipcu udał się on do Watykanu. 21 sierpnia br. Józef Wesołowski został odwołany ze stanowiska przez papieża Franciszka w związku z podejrzeniem o pedofilię. Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa Wesołowski. Prokuratura na Dominikanie prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Sprawa ojca Wojciecha Gila ma swój medialny początek jeszcze przed aferą z byłym nuncjuszem. Proboszcz z Juncalito cieszył się dobrą opinią, nazywano go padre Alberto. Słynął z otwartości i chęci niesienia pomocy młodym ludziom. Był również organizatorem wycieczek dla dzieci do Polski, miał wielki wpływ na miejscową ludność. W maju, gdy Gil wyjeżdża z wioski, jeden z jego ministrantów o imieniu Carlos wyjawia sekret. Gil miał się nad nim seksualnie znęcać od czterech lat.

W ślad za nim, w ciągu miesiąca przeciwko padre Alberto zeznaje jeszcze dwóch ministrantów. Zarzuty dotyczą tego samego. 27 maja sąd wydał zgodę na przeszukanie plebanii księdza w Juncalito. Media podały że znaleziono tam broń oraz damską bieliznę i inne akcesoria erotyczne. Dotąd w sprawie ks. Gila przesłuchano dziesięcioro dzieci, a powtórna rewizja domu w Juncalito ujawniła materiały o treści pedofilskiej w należącym do księdza komputerze. Obecnie duchowny jest poszukiwany przez władze Dominikany oraz Interpol.

1 2 3 4

Afera pedofilii wśród kleru. Kościół przekroczył granicę
  • 4.75 / 5 5
4 ocen/y, 4.75 śr. ocen (94% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Jedna odpowiedź na „“Afera pedofilii wśród kleru. Kościół przekroczył granicę””

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.