Agatha Christie: 10 mniej znanych faktów

czwartek, 02.10.2014r.
Autor: napisał/a 27 artykułów.

Agatha_Christie - wikipediaBlisko 40 lat po śmierci Agathy Christie jej życie wciąż pozostaje pełne zagadek. Kim była najbardziej znana na świecie autorka kryminałów i zarazem najpoczytniejsza pisarka w historii literatury?

1. Niezwykłe zdolności matki

Agatha Christie urodziła się w 1890 r. jako najmłodsza córka zamożnego małżeństwa – Clary i Fredericka Millerów. Dziewczynka pobierała naukę w domu, nie miała przyjaciół, ale była związana niezwykle mocno ze swoją matką. To pani Miller zaszczepiła w Agacie specyficzne podejście do wiary – mimo religijności wszyscy członkowie rodziny wierzyli w siły nadprzyrodzone. Pani Miller rzekomo posiadała dar przepowiadania przyszłości.

2. Talent muzyczny i chorobliwa nieśmiałość

Jak Christie sama przyznała, jako młoda dziewczyna nieźle grała na pianinie i lubiła śpiewać. Kiedy miała 15 lat, wyjechała do Francji, by uczyć się na pensji dla dziewcząt. Nauczyciele wróżyli jej muzyczną karierę, ale na przeszkodzie stanęła chorobliwa nieśmiałość Agathy, której ta nigdy nie przezwyciężyła. Nie znosiła wielkich przyjęć, uroczystych gali i koktajli. Unikała tłumu i prawie nigdy nie występowała publicznie

3. Dwie wielkie miłości

Agatha jako 22-letnia dziewczyna poznała Archibalda Christiego, którego poślubiła w 1914 r., a pięć lat później urodziła mu córkę. Małżeństwo nie było jednak szczęśliwe.  Mężczyzna uwikłał się w romans z własną sekretarką i w 1926 r. odszedł od żony. Agatha zachowała nazwisko pierwszego męża, mimo że już w 1930 r. ponownie stanęła na ślubnym kobiercu. Wyszła za Maxa Mallowana, brytyjskiego archeologa. Twierdziła, że mąż o tej profesji to znakomite rozwiązanie dla kobiety – gdyż im ona jest starsza, tym on bardziej się nią interesuje.

4. Tajemnicza amnezja

W 1926 r., kiedy Archibald wystąpił o rozwód, pisarka wyjechała z Londynu, a jej opuszczony samochód znaleziono później w pobliżu jeziora. Przez dziesięć dni brytyjscy dziennikarze spekulowali na temat tajemniczego zaginięcia autorki. W poszukiwania Agathy zaangażował się nawet twórca Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle, który poprosił o pomoc osobę mającą kontakt z duchami. Agathę odnaleziono w jednym z brytyjskich hoteli, gdzie przebywała pod fałszywym nazwiskiem. Nie pamiętała, co się z nią działo, a lekarze stwierdzili u niej amnezję. Opinia publiczna nie była usatysfakcjonowana tym zdawkowym wyjaśnieniem. Zarzucano Christie, że zaplanowała swoje zniknięcie w taki sposób, by policja podejrzewała jej męża o morderstwo.

Agatha Christie - wikipedia - David Suchet jako Herkules Poirot5. Farmaceutyczne zacięcie

Agatha nie ukończyła studiów medycznych ani farmaceutycznych, a ogromną wiedzę dotyczącą trucizn i anatomii zdobyła podczas dwóch wojen światowych. W czasie pierwszej pracowała jako sanitariuszka w polowym szpitalu. Z kolei podczas drugiej wojny zajmowała się wyrabianiem leków dla rannych. Cały czas pisała kolejne kryminały, narażając się Brytyjskim Służbom Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze podejrzewali, że Christie ma swojego szpiega w centrum łamania kodów i kilkakrotnie ją przesłuchiwali.

1 2

Agatha Christie: 10 mniej znanych faktów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.