Lecznicze kłucie ciała – trochę o akupunkturze

czwartek, 27.02.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

116eAkupunktura, pierwotnie czen, wywodzi się z czasów starożytnych Chin. Najstarszym dziełem mówiącym o czen jest „Huangdi Neijing” („Przyroda i życie”), napisane przez grupę lekarzy. O początkach akupunktury krążą ciekawe legendy, a najbardziej z nich znaną jest opowieść z czasów trzeciego tysiąclecia p.n.e., o wojowniku, który cierpiał z powodu uporczywego bólu głowy. Raniony w walce strzałą w okolice kostki, poczuł ukojenie bólu umiejscowionego w głowie. Od tego momentu, gdy ból znów powracał, strzałą z kamiennym grotem ranił się w to samo miejsce. Od XIIw. p.n.e. zaczęły pojawiać się w medycynie igły z brązu, później ze stali i żelaza, a w II stuleciu p.n.e. zaczęto używać igieł ze stopów srebra lub złota.

Co to jest akupunktura?

Z łaciny acus – znaczy igła, a punctio – ukłucie. To pomaga nam stworzyć następującą definicję akupunktury: jest to metoda lecznicza polegająca na nakłuwaniu ściśle określonych miejsc na ciele człowieka.

Jak wygląda leczenie akupunkturą?

Według medycyny chińskiej wzdłuż ciała ludzkiego biegnie dwanaście południków – kanałów, w których krąży chi (energia życia). Południki te odpowiadają dwunastu miesiącom, a na każdym południku znajdują się trzy punkty główne i trzy punkty szczególne. Punkty główne: pobudzający – dodaje brakującej energii, rozpraszający/ hamujący – rozprasza nadmiar energii, punkt źródło – wzmaga efekt poprzednich punktów. Punkty szczególne: odczucia, alarmowy i przejściowy. Ponadto każdy z południków zawiera określoną liczbę punktów, których łączna liczba wynosi 669. Podczas pierwszej wizyty u lekarza, która trwa około godziny, bada się pacjenta i stawia diagnozę dotyczącą zgłaszanych dolegliwości. Kolejne pojedyncze zabiegi trwają już krócej, bo ok. 30 minut. Lekarz nakłuwa wybrane miejsca specjalnie przygotowanymi igłami (zwykle wbija się od kilku do kilkunastu igieł) wykonanymi z litej, nierdzewnej stali, czasem pokrytej srebrem bądź złotem. Pacjent również powinien zwrócić uwagę na to, czy igła była wcześniej nieużywana – powinna być zupełnie nowa. Reakcja pacjenta – skrzywienie twarzy, napięcie mięśni, uczucie bólu – to prawidłowy odruch oznaczający dobrą lokalizacje odpowiedniego punktu. Na szczęście wprawny lekarz potrafi nakłuwać miejsce bolesne w sposób bezbolesny. Obroty wbitą igłą w prawo działają pobudzająco na organizm przyśpieszając tętno, w lewo – hamująco, spowalniając tętno. Nakłucie ostrą igłą lub nakłucie szybkie – pobudza, tępe – hamuje. Pomieszczenie, w którym przeprowadzany jest cały zabieg, powinno być przystosowane w taki sposób, aby pacjent mógł się wyciszyć, odprężyć. Ważne jest to, aby pacjent pozostawał w wygodnej pozycji.

1 2 3

Lecznicze kłucie ciała – trochę o akupunkturze
  • 5.00 / 5 5
2 ocen/y, 5.00 śr. ocen (96% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.