Alergia – tylko dokuczliwa czy już groźna?

czwartek, 10.04.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

2Coraz więcej osób cierpi na alergię. Ta niezwykle uciążliwa dolegliwość, wymaga wielu wyrzeczeń i samodyscypliny. Czym jest alergia? To tylko dokuczliwa przypadłość czy choroba zagrażająca życiu? Czy istnieją skuteczne sposoby by nie była przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu?

Czym jest alergia?

Alergia jest to patologiczna, zmieniona jakościowo odpowiedź organizmu na kontakt z obcym białkiem. Jest wynikiem nadwrażliwości układu immunologicznego, której skutkiem jest kichanie, napady kaszlu, wysypka, świąd, pokrzywka, bóle brzucha, nudności. Białe krwinki podczas kontaktu z alergenem, czyli substancją chemiczną lub białkiem, wytwarzają nadmierną ilość IgE – substancji pobudzających do obrony przed alergenem związki chemiczne i komórki, znajdujące się w krwiobiegu. Aby pojawiło się uczulenie musimy mieć wcześniejszy kontakt z alergenem. Przykładowo odwiedzamy koleżankę, która ma świnkę morską. Po pierwszej, drugiej i trzeciej wizycie u niej nie mamy żadnych objawów alergicznych, ale już za czwartym razem, przebywając w jej domu dostajemy kataru i łzawią nam oczy. Nasz organizm wytwarza wówczas histaminę, która jest głównym mediatorem reakcji immunologicznej  i wywołuje stan zapalny organizmu. Powoduje wysypkę, świąd, katar sienny, astmę a nawet wstzrąs anafilaktyczny. Histamina prowokuje wytwarzanie cytokin – białek i peptydów wydzielanych przez komórki układu immunologicznego, kontrolujących przebieg procesów zapalnych. Te dwie substancje wywołują nadmierną reakcję układu odpornościowego. Dlatego do leczenia alergii podawane są leki przeciwhistaminowe, których zadaniem jest hamowanie wytwarzania  histaminy oraz niedopuszczanie do jej powiązania z odpowiednim receptorem.

Testy alergiczne

Testy alergiczne wykonuje się, aby potwierdzić czy czynnik rzeczywiście wywołuje alergię w naszym organizmie. Na podstawie wywiadu i badania lekarz wybiera, które testy i z udziałem jakich alergenów zostaną wykonane. Na plecy lub przedramiona nanosi się kropelki roztworu z alergenem i kontrolkę dodatnią i ujemną. Następnie delikatnie nakłuwa się naskórek w tych miejscach, by dostała się pod niego odrobina roztworu. Jeżeli występuje uczulenie to w odpowiednim miejscu pojawia się bąbel i swędzenie. Po 15 minutach wynik jest odczytywany i interpretowany przez lekarza. W niektórych przypadkach, głównie przed podjęciem leczenia odczulającego, zalecane jest badanie serologiczne, którego celem jest  potwierdzenie wcześniejszych testów alergicznych. Do badania pobierana jest krew pacjenta, a następnie w laboratorium określa się ilość zawartych w niej przeciwciał IgE. Następnie lekarz interpretuje wynik badań i dobiera odpowiednią terapię.

1 2 3

Alergia – tylko dokuczliwa czy już groźna?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.