Alternatywna historia

czwartek, 05.03.2015r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

alternatywnahistoria2Ludzie żyjący współcześnie nie mają wpływu na rozwój wypadków z przeszłości. Niektórzy jednak stworzyli nowe warianty historycznych wydarzeń. Pisarze wybierają najczęściej II wojnę światową, co może być związane ze złożonością tego okresu oraz krótkim dystansem czasowym dzielącym autorów i tamtejsze wydarzenia. Jak prezentuje się „nowa” historia?

Ribbentrop-Beck?

Piotr Zychowicz to polski historyk i dziennikarz piszący dla tygodników „Do Rzeczy” oraz „Do Rzeczy historia”, który zajmuje się także twórczością literacką. Jedną z jego książek jest „Pakt Ribbentrop-Beck”, powieść o alternatywnej historii. Już sam tytuł utworu wydaje się być nowatorski, ponieważ autor przekształca nazwę porozumienia pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Zychowicz prezentuje, jak jedna decyzja może zmienić bieg historii i wpłynąć na losy świata. Mowa o decyzji Józefa Becka, ministra spraw zagranicznych Polski w latach 1932-1939, dotyczącej współpracy polskiego rządu z nazistami. Gdyby Beck podpisał porozumienie z niemieckim przedstawicielem, datą rozpoczęcia II wojny światowej byłby 09.04.1940 r., czyli moment ataku wojsk Adolfa Hitlera na Danię i Norwegię. Niemcy nigdy nie porozumieliby się ze Związkiem Radzieckim, a co zapewne najważniejsze – polski naród nie poniósłby milionów ofiar. Zychowicz dowodzi, że Polacy nie musieli być skazani na porażkę, wręcz przeciwnie, zyskaliby dzięki wojnie ogromne korzyści.

Treść książki „Pakt Ribbentrop-Beck” wywołała skrajne opinie. Niektórzy, jak na przykład Andrzej Wielowieyski, polityk oraz kawaler Orderu Orła Białego, czy Rafał Aleksander Ziemiewicz, polski pisarz i dziennikarz, wypowiadali się o powieści w pozytywny sposób. Sam bardzo chciałem napisać taką książkę, ale dla czytelnika to dobrze, że nie starczyło mi czasu, bo Piotr Zychowicz napisał ją lepiej – wyznał Ziemiewicz. Obaj wskazują również na to, że sprawa możliwości współpracy Polaków z nazistami była przez lata przemilczana. Polski historyk Andrzej Nowak zajął przeciwne stanowisko i o książce uważa, że: Realizuje ona dokładnie, dokładnie, zamówienie propagandystów rosyjskich i tych z  innych narodów wrogich Polsce, którzy chcą pokazać, że Polska z  całej swojej duszy chciała iść z Hitlerem i wymordować Żydów. I tylko z  własnej głupoty tego nie zrobiła.

1 2

Alternatywna historia
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.