Jak Amerykanie widzą Polskę?

czwartek, 09.04.2015r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

cjakamerykanie2Najwięcej filmów na świecie produkuje się już wprawdzie w Indiach, ale zaraz po nich plasują się Stany Zjednoczone. Amerykańscy twórcy cały czas mnożą tytuły utworów, a wśród wielu stworzonych postaci można odnaleźć polskich bohaterów. Kreacje w amerykańskich filmach są bardzo różnorodne, jednak warto określić kilka powtarzających się typów. Oprócz stereotypowych obrazów Polaków (które czasami mogą być krzywdzące) w amerykańskich filmach występują także ciekawe pozytywne postacie.

Motywy historyczne

Polska jest często kojarzona z II wojną światową, dlatego wiele filmów z polskimi wątkami dotyczy tej tematyki. Jednym z takich utworów jest film „Dzieci Ireny Sendlerowej” z 2009 roku, stworzony na podstawie biografii tytułowej bohaterki. Irena Sendlerowa to Polka, która w czasie II wojny światowej, narażając własne życie, uratowała 2500 żydowskich dzieci. Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Kanadyjczyk John Kent Harrison, natomiast główną rolę zagrała amerykańska aktorka Anna Pequin. Produkcja była nominowana do wielu nagród, a wśród zdobytych należy wymienić statuetkę od Amerykańskiej Akademii Telewizyjnej, czyli Emmy.

Kolejna produkcja nawiązująca do historii II wojny światowej to „Wybór Zofii”. Akcja filmu toczy się już kilka lat po zakończeniu konfliktu, jednak wspomnienia wojenne cały czas pozostają w świadomości bohaterów. Główną postacią (w tej roli popularna aktorka Meryl Streep) jest tytułowa Zofia, która w obozie koncentracyjnym w Auschwitz straciła rodzinę. Film, tak jak „Dzieci Ireny Sendlerowej”, został zrealizowany na podstawie książki. Autorzy produkcji zdobyli wiele nagród, między innymi Oscara, najbardziej prestiżową statuetkę od Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

„Lista Schindlera” to zapewne najbardziej znana produkcja historyczna, w której można odnaleźć polskie motywy. Podobnie jak w przypadku poprzednich przykładów, film został zrealizowany w oparciu o biograficzną książkę. Głównym bohaterem jest również tytułowa postać, czyli Niemiec Oskar Schindler. Tak jak Irena Sendlerowa, mężczyzna ratował polskich Żydów w czasie II wojny światowej. Twórcy ekranizacji byli wielokrotnie nagradzani, do dużych osiągnieć należy zdobycie aż siedmiu Oskarów.

cjakamerykanie1Emigranci

W amerykańskich filmach czy serialach często jest powielany obraz Polaka jako pracującego imigranta. Również w rzeczywistym świecie wielu mieszkańców Polski przeprowadza się do obcych krajów.

„Pod słońcem Toskanii” to amerykańsko-włoska produkcja, której główna bohaterka korzysta z pomocy polskiej ekipy budowlanej. Bohaterowie są zdyscyplinowanymi, pełnymi entuzjazmu pracownikami. Ich życie osobiste nie zostało pominięte w filmie, na przykład historia najmłodszego z Polaków, Pawła, jest bardzo rozwinięta.

W znanym amerykańskim serialu z ostatnich lat pt. „Plotkara” także występuje polska bohaterka. Dorota to służąca jednej z najważniejszych postaci, czyli Blair Waldorf. Pokojówka nie jest postacią bez wyrazu, ma swoje zdanie i często wyraża je w języku polskim. Producenci serialu stworzyli nawet internetowy mini-serial, który został całkowicie poświęcony Polce.

„Rodzina Soprano” to kolejny serial, w którym występuje polska służąca, a mowa o Liliannie. Z tytułowymi bohaterami łączy ją jedynie relacja zawodowa. W serialu występuję jeszcze Stasio – Polak, który jest chłopakiem Lilianny.

Pozytywni bohaterowie

Można powiedzieć, że wielu amerykańskich reżyserów ma dobre skojarzenia z Polakami. Filmy takich twórców przeciwstawiają się nieprzychylnym stereotypom, które są powielane na Zachodzie. Chociaż trudno zaprzeczyć, że obraz Polaków-złodziei czy nadużywających alkoholu występuje w filmach, warto zwrócić uwagę na pozytywnych polskich bohaterów.

 

Aleksandra Mazur

 
Redakcja: Sandra Skopek
Redakcja językowa: Agnieszka Putz
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

Jak Amerykanie widzą Polskę?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.