Angielski przepustką do lepszego życia i kariery

czwartek, 24.09.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

angielski.kp1W powszechnej opinii język angielski to podstawa – trzeba go znać. Znajomość innych języków obcych uchodzi za cenną umiejętność. Dlaczego władanie innymi językami jest dzisiaj tak ważne?

Znajomość języka angielskiego, zwanego „językiem świata”, jest obecnie pojmowana jako konieczność dla młodych Polaków i Europejczyków. Takie wymaganie stawia przed nimi nie tylko rynek pracy, ale także zwykłe funkcjonowanie w przestrzeni społecznej i międzykulturowej. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z licznymi powiązaniami między różnymi narodowościami, świat jest „mieszanką kulturową”. Widać to, w większym lub mniejszym stopniu, w praktycznie każdym państwie. Dlatego trudno jest funkcjonować w społeczeństwie bez znajomości jakiegokolwiek języka obcego. Istotne jest opanowanie co najmniej jednego języka obcego, by móc komunikować się na płaszczyźnie międzykulturowej. Angielski jest stosowany jako język uniwersalny, za jego pomocą komunikują się grupy różnych narodowości i kultur. Uchodzi także za jeden z dwóch podstawowych języków handlowych, więc jest najczęściej wymaganym językiem na rynku pracy. Młodzi ludzie, stojąc przed wyborem języków, najczęściej podejmują się właśnie nauki angielskiego. Nie jest to oczywiście norma, jednak liczne plusy „języka świata” powodują w powszechnej opinii przekonanie, że warto go znać. Potwierdza to Dominik Owczarek, analityk Instytutu Spraw Publicznych: Dzięki znajomości angielskiego możemy bez problemów i znacznie bezpieczniej podróżować, poznawać nowych ludzi i nowe miejsca. Jest to nie bez znaczenia dla naszego przyszłego życia zawodowego. Dzięki podróżom poznajemy nie tylko inne akcenty i słownictwo, ale mamy okazję do poznania różnic kulturowych, które w dobie globalizacji bardzo nam się przydadzą w czasie pracy.

Angielski kontra rosyjski

W czasie, kiedy wymóg biegłego władania językiem angielskim stał się jednym z podstawowych kryteriów zatrudniania pracowników w handlu i biznesie, coraz częściej na pierwszy plan wychodzą inne języki. Angielski często nie jest traktowany jako umiejętność, lecz jako konieczność. Jak twierdzi Justyna Ścigler, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower: Obecnie blisko 70 proc. pracodawców przedstawia znajomość angielskiego jako wymóg konieczny, a ponad połowa oczekuje od przyszłych pracowników wysoko rozwiniętych kompetencji w tym zakresie. Aktualnie najlepsze stanowiska są zarezerwowane dla osób, które posługują się biegle minimum dwoma językami obcymi, w tym angielskim. Jak podaje portal StudentNews.pl, obecnie w Europie najbardziej pożądane przez pracodawców są osoby znające języki azjatyckie oraz język rosyjski. Znajomość języków azjatyckich pozwala ominąć pośredników w wymianie handlowej i zmniejszyć koszty współpracy. Język rosyjski, do niedawna istotny ze względu na podejmowaną współpracę handlową, jest dziś zabezpieczeniem interesów firm na wypadek nieoczekiwanych zwrotów w polityce gospodarczej. Jednak według StudentNews.pl wśród Polaków uczących się języka w celach zawodowych poza angielskim nadal króluje niemiecki, francuski oraz hiszpański. Osoby uczące się kolejnego języka dla przyjemności wybierają najczęściej włoski i francuski.

1 2

Angielski przepustką do lepszego życia i kariery
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.