Anioł śmierci

czwartek, 09.07.2015r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

Child_survivors_of_Auschwitz.jpegObóz koncentracyjny Auschwitz został zbudowany w 1940 roku w Oświęcimiu przez nazistów. Zginęło w nim ponad 1,1 miliona ludzi, z czego większość stanowili Żydzi i Polacy. Przez pierwsze dwa lata obóz był miejscem powolnej zagłady, której główną przyczyną był głód. Warto także wspomnieć o ofiarach okrutnych eksperymentów medycznych, które przeprowadzali niemieccy lekarze.

Dr Josef Mengele urodził się 16 marca 1911 roku w Günzburgu, małym miasteczku na południu Niemiec. Josef był najstarszym synem właściciela odlewni, w której produkowano sprzęt rolniczy. Od młodych lat interesował się biologią i antropologią, dlatego wyjechał do Monachium na studia medyczne, które ukończył w 1935 roku. Dwa lata później dołączył do zespołu badawczego zajmującego się genetyką, a jednym z tematów, którymi się zajmował, były badania nad bliźniętami. W 1940 roku Josef został zmuszony do zawieszenia swojej działalności na Uniwersytecie Frankfurckim, gdzie dotychczas pracował. Otrzymał przydział do jednostki wojskowej, w której pełnił rolę oficera medycyny. Rok później został wysłany na Ukrainę, gdzie wykazał się bohaterstwem podczas walki na froncie niemiecko-sowieckim, za co odznaczono go Krzyżem Żelaznym – niemieckim medalem honorowym.

WP_Josef_Mengele_1956W maju 1943 roku Josef Mengele został skierowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Swoją siedzibę miał w bloku 10 obozu Auschwitz, w którym wbrew pozorom nie leczono pacjentów, ale dokonywano eksperymentów medycznych, takich jak sterylizacja, eutanazja oraz próby modyfikacji genetycznych. Ostatnią z tych sfer medycyny zajmował się Mengele. Uznał on, że przeznaczone do zagazowania bliźnięta [...] mogą być wykorzystane w pożytecznym celu – mianowicie w badaniach nad nimi. Mengele, jak przystało na sumiennego funkcjonariusza SS w Auschwitz, stwierdził, że każde inne rozwiązanie byłoby marnowaniem cennego materiału – zeznał dla prokuratury we Frankfurcie nad Menem Hans Wilhelm Münch, były lekarz w obozie Auschwitz. Mengele odpowiadał w dużej mierze za pierwszą selekcję ludzi przywiezionych wagonami z różnych miejsc Europy. Decydował o tym, kto niezwłocznie umrze w komorze gazowej, a kto będzie miał możliwość żyć dłużej, a spośród tłumu więźniów wybierał swoich „pacjentów”: karłów i bliźnięta.

800px-Auschwitz_Mengele_Block_10Josef Mengele był przekonany, że eksperymenty, które przeprowadzał na bliźniętach, pozwolą w przyszłości na dużo częstsze bliźniacze ciąże u czysto aryjskich kobiet, czyli takich kobiet, których przodkowie byli tylko i wyłącznie Niemcami. Rudolf Diem, polski lekarz i więzień w obozie Auschwitz, przyznał, że kiedyś jedno dziecko zmarło na zapalenie płuc i wtedy drugie zostało zabite, i przeprowadzono na nim sekcję zwłok, czy u tego dziecka też pojawiły się objawy tej choroby. Mengele próbował także zmienić kolor gałek ocznych bliźniąt, wszczepiając w nie różne chemikalia. Z zeznań lekarzy, którzy byli jednocześnie więźniami Auschwitz, wynika, że Mengele celowo zabijał drugiego bliźniaka, kiedy pierwszy umarł, aby jednoczesna sekcja ich zwłok ujawniła ważne informacje o genetyce, które mogły mieć istotne znaczenie dla kolejnych ciąż bliźniaczych. Z książki Urlicha Volkleina „Josef Mengele – doktor z Auschwitz” wynika, że lekarze uczestniczący w eksperymentach zleconych przez Josefa przyznali także, iż Mengele stwierdził mianowicie, że w każdej z tych par każdy bliźniak miał jedno oko szare, a jedno niebieskie. Podczas sekcji wyjęto im gałki oczne i posłano do Berlina do zbiorów osobliwości medycznych.

1 2

Anioł śmierci
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.