Aniołowie Biznesu

czwartek, 13.11.2014r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

aniołowiebiznesuOtwarcie pierwszej działalności wiąże się z szeregiem formalności oraz zdobyciem środków finansowych, by móc opłacić czynsz, kupić niezbędne urządzenia oraz surowce, zapłacić pracownikom. Brak pieniędzy bardzo często stanowi najpoważniejszą przeszkodę uniemożliwiającą realizację pomysłu na biznes. Jak zdobyć niezbędne fundusze? Można skorzystać z pomocy Aniołów Biznesu.

Według Business Angels Lewiatan, największej w Polsce sieci Aniołów Biznesu, Anioł Biznesu jest prywatnym inwestorem, który wspiera, głównie finansowo, wybrane przez siebie obiecujące pomysły biznesowe. Zwykle Aniołowie Biznesu wspomagają przedsięwzięcia będące w początkowej fazie rozwoju działalności, czyli tak zwane start-upy. Oprócz pieniędzy Aniołowie „zasilają” młodych biznesmenów swoją wiedzą, kontaktami oraz doświadczeniem. Wielokrotnie prawdziwe wsparcie i zaangażowanie danego Anioła jest o wiele cenniejsze niż środki finansowe.

Aniołowie Biznesu nie są oczywiście filantropami i za udzieloną pomoc finansową oczekują mniejszościowych udziałów w firmie. Po kilku latach, najczęściej jest to okres od trzech do sześciu lat, inwestorzy oczekują zwrotu udzielonych nakładów pieniężnych wraz z pewną nadwyżką, która będzie stanowić dla nich zysk wypracowany przez kapitał finansowy, zaangażowany w przedsięwzięcie. Należy także pamiętać, że Aniołowie Biznesu są prywatnymi inwestorami, więc mogą indywidualnie wraz z właścicielami nowej firmy przedyskutować wkład obu stron w realizację pomysłu, oczekiwaną stopę zwrotu i ewentualną cenę akcji, które po pewnym czasie młodzi biznesmeni będą chcieli odkupić od Aniołów. Natomiast wsparcie finansowe udzielane start-upom przez inne firmy nazywane jest venture capital.

Typowy Anioł Biznesu

Business Angels Lewiatan scharakteryzował Aniołów Biznesu, jako ludzi interesu, którzy przeznaczają na inwestycje kwotę od 100 tys. do pięciu mln zł, co stanowi około trzech do dziesięciu proc. ich osobistego majątku. Osoby te są gotowe na podejmowanie ryzyka, które charakterystyczne jest dla inwestowania w małe, rozpoczynające działalność firmy. Aniołowie Biznesu nastawieni są na duże zyski, więc nie biorą pod uwagę przedsięwzięć, które w przyszłości nie zaspokoiłyby ich finansowych oczekiwań. Bardzo często ta grupa inwestorów składa się z doświadczonych przedsiębiorców, byłych bądź obecnych menedżerów.

Co interesuje Aniołów Biznesu?

Aniołowie Biznesu są prywatnymi inwestorami, więc w zasięgu ich zainteresowania może znaleźć się każdy projekt, każdy pomysł na nowe przedsiębiorstwo. Na przykład jeśli nowo powstająca działalność będzie chciała zająć się tworzeniem ergonomicznych mebli dla pracowników biurowych, a dany inwestor sam stykał się z problemem znalezienia odpowiednio wyprofilowanych mebli do swojego biura, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zainteresuje się tym konkretnym przedsięwzięciem. Można więc powiedzieć, że jeśli pomysł na biznes mieści się w granicach zainteresowań danego Anioła Biznesu, to jest szansa, że projekt zostanie wsparty finansowo.

Jednak istnieją pewnie ogólne kryteria, jakimi kierują się Aniołowie Biznesu. Należą do nich:

- innowacyjność przedsięwzięcia,

- kompetencje, umiejętności i zaangażowanie pomysłodawców,

- profesjonalne podejście do działalności – przygotowanie biznesplanu (warunek wręcz konieczny), strategii, planów rozwojowych,

- stopień zaawansowania realizowanego projektu.

1 2

Aniołowie Biznesu
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Jedna odpowiedź na „“Aniołowie Biznesu””

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.