Antysemityzm a sprawa polska

czwartek, 03.07.2014r.
Autor: napisał/a 15 artykułów.

640px-Anti-Semitism_KlapeidaMogłoby się wydawać, że antysemityzm był jedynie niechlubną kartą w dziejach Polski. Historią, która minęła bezpowrotnie. Jednak nie trzeba daleko szukać, aby się przekonać o tym, że problem jest nadal aktualny.

Ankieta

Pod koniec maja bieżącego roku tygodnik „Polityka” opublikował ankietę, pozwalającą czytelnikowi na sprawdzenie swojego poziomu antysemityzmu. Zawierała ona 11 pytań, na które były jedynie dwie możliwości odpowiedzi – tak lub nie. Ankietowani musieli zmierzyć się z pytaniami, między innymi o to, czy według nich Żydzi mają zbyt duży wpływ na losy świata, uważają się za lepszych, niż inne narody, a także, czy ponoszą odpowiedzialność za większość wojen na świecie. Te same pytania zadano w 101 innych krajach na całym świecie i trzeba przyznać, że rezultat tego badania jest dość zaskakujący. Okazało się bowiem, że ponad miliard ludzi na świecie jest uprzedzonych w stosunku do osób wyznania mojżeszowego. Należy dodać, że wśród nich nawet 250 milionów osób nigdy nawet nie miała do czynienia z Żydem. Przytoczone liczby działają na wyobraźnię, a wynik ankiety przeraża. Spróbujmy zatem znaleźć powody, dla których wyznawcy judaizmu, mówiąc delikatnie, nie cieszą się wielką sympatią nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

AntisemiticrothsPrzyczyny antysemityzmu

Polscy antysemici są zdania, że Żydzi zwyczajnie nienawidzą Polski, a głównym argumentem w tej sprawie jest fakt, jakoby w 1939 roku Izraelici mieli otwarcie wyrażać radość z powodu wkroczenia Armii Czerwonej, m.in. do Białegostoku. Nie wspomina się jednak o tym, że pod koniec lat 30. w Polsce funkcjonował oficjalny, państwowy antysemityzm, który w swych działaniach tylko odrobinę ustępował propagandzie hitlerowskiej. Przyczyn polskiego antysemityzmu można także dopatrywać się w epoce pozytywizmu, kiedy to niemal zmuszano Żydów do przyjęcia chrztu, a tym samym wyzbycia się swojej wiary, tradycji, korzeni. Wkrótce potem zaczęto mówić, że Żydzi tylko pozornie się nawrócili, a tak naprawdę nieustannie spiskują przeciw Chrześcijanom. Okres PRL-u również nie był najlepszy dla tego narodu. Panowało przekonanie, iż każdy Żyd jest z natury sympatykiem komunizmu, a ci najbardziej negatywnie do nich nastawieni uważali nawet, że są oni główną przyczyną wprowadzenia tego zbrodniczego systemu. Izraelitów oskarżano również o chęć zniszczenia gospodarki na ziemiach polskich. Jakby nikt nie zauważał, że dzierżawili oni tereny, na których się osiedlali, prowadzili karczmy, a także byli poniekąd łącznikami pomiędzy posiadaczami ziemskimi, chłopami, rzemieślnikami i tak dalej. Na przełomie XIX i XX wieku tendencje nacjonalistyczne w Polsce znacząco się rozwinęły. Prawdziwym Polakiem, mógł być tylko katolik. Na dyskryminację Żydów wpłynęła również literatura, budując w świadomości Polaków rasistowskie uczucia. Szczególną rolę miał w tym procederze Zygmunt Krasiński, który w swojej „Nie-Boskiej komedii”, zawarł swego rodzaju kanon antysemicki. Oczywiście, nie są to wszystkie przyczyny nienawiści do Żydów. Zapewne można by je wymieniać w nieskończoność.

1 2

Antysemityzm a sprawa polska
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.