Aparaty słuchowe

czwartek, 30.07.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

aparat2Trudno w to uwierzyć, ale historia aparatów słuchowych sięga wstecz już XVII wieku, a pierwszymi urządzeniami wspomagającymi słyszenie były trąbki. W dzisiejszych czasach aparaty słuchowe są skomputeryzowane i mało widoczne w uszach. W jaki sposób poprawiają jakość słuchu?

Pierwsze zainteresowania niesłyszącymi

Do około XVI wieku osoby głuche były dyskryminowane, do momentu, gdy zainteresował się nimi hiszpański mnich z klasztoru benedyktynów Pedro Ponce i zajął się ich nauczaniem. Warto wspomnieć, że w tych czasach słowo niesłyszący nie istniało, osoby z tym schorzeniem nazywano głuchymi. Później wyrażenie to zyskało zabarwienie pejoratywne i obecnie wyraz niesłyszący jest znacznie częściej używany. Wracając do mnicha Pedra Poncego, prawdopodobnie to on jako pierwszy na świecie zajął się badaniem niesłyszących osób i nawiązywaniem z nimi kontaktu za pomocą języka migowego i alfabetu palcowego. Jak można dowiedzieć się z portalu Onsi.pl, benedyktyn założył szkołę dla głuchych w San Salvador, gdzie uczył bogate dzieci arystokratów. Hiszpan Juan Pablo Bineta opisał metody nauczania Pedra Poncego, zaznaczając, że dzięki podręcznikowi mnicha uczniowie byli w stanie zapisać wszystkie litery. Od tamtej pory wiedza o problemach osób niesłyszących była pogłębiana.

Aparaty słuchowe

Pierwsze aparaty słuchowe wykonywano – jak wynika z informacji podanych na portalu Phonak.com – z cienkiej stalowej blachy, srebra, drewna, muszli ślimaków i zwierzęcych rogów. Urządzenia były trąbkami różnego kształtu. Osoba słabo słysząca miała przy uchu wąską końcówkę trąbki, dzięki czemu słyszała lepiej, gdy ktoś mówił do drugiego – szerszego – końca urządzenia. Z biegiem czasu ulepszano aparaty słuchowe, a zasadniczą zmianę przyniósł wiek XIX. Na rynku pojawił się wówczas dentafon – urządzenie wspomagające słuch na przewodnictwo kostne. Z portalu Slyszymy.pl można dowiedzieć się, że było to okrągłe, metalowe naczynie z membraną w środku. Urządzenie połączone było przez drut otoczony jedwabną osłoną z kawałkiem drewna. Zasada działania dentafonu polegała na tym, że wibrujące dźwięki w naczyniu były przenoszone na drut przez membranę, stamtąd na kawałek drewna trzymany w zębach, a następnie przez kość do ucha środkowego. Kolejnym przełomem był rok 1902, ponieważ wprowadzono wtedy pierwszy elektroniczny aparat słuchowy, zasilany na baterie.

aparat1W 1986 r. wynaleziono zaś pierwszy aparat ze zintegrowanym procesorem cyfrowym. Od tamtej pory większość aparatów słuchowych to urządzenia cyfrowe. Nowoczesne urządzenia można dopasować do potrzeb indywidualnego klienta. We wspomnianych cyfrowych aparatach słuchowych mikrofon to odbiornik sygnału, a dzięki cyfrowej obróbce, proces dopasowania aparatu jest precyzyjny. Ten rodzaj aparatów ma także tzw. systemy kierunkowe, które są pomocne przy prowadzeniu rozmowy w hałaśliwym miejscu. Dzisiejsze aparaty zasilane na baterie zbudowane są z mikrofonu, który odbiera dźwięki z otoczenia i zamienia je w sygnały elektryczne oraz wzmacniacza tych sygnałów. Zadaniem słuchawki jest przetworzenie owego wzmocnionego sygnału w falę dźwiękową przesyłaną do ucha użytkownika. Jak można dowiedzieć się z informacji podanych na portalu Hearcom.eu, aparat słuchowy składa się jeszcze z cewki indukcyjnej, umożliwiającej użytkownikowi odbiór dźwięku emitowanego przez pętlę indukcyjną, i potencjometru głośności, który pozwala na zwiększanie lub zmniejszanie głośności dźwięku. W nowocześniejszych aparatach rezygnuje się z tej części urządzenia, ponieważ głośność jest dostosowywana automatycznie. Udogodnieniem w niektórych aparatach jest automatyczna redukcja hałasu, tłumiąca niepożądane dźwięki, takie jak rozmowy innych ludzi w miejscach publicznych, czy odgłosy wentylacji.

Aparaty słuchowe to ogromne udogodnienie dla niedosłyszących osób. Nowoczesne urządzenia dopasowywane są do indywidualnego klienta pod wieloma względami, m.in. kształtu, koloru, głośności. Ceny aparatów wahają się od 1500 do nawet 10 000 zł. Do urządzeń można dostać dofinansowanie, z którego zapewne warto skorzystać.

 

Kasia Pacyga

 
Redakcja: Aleksandra Mazur
Redakcja językowa: Weronika Szczepanik
Redkacja graficzna: Marta Wypych

Aparaty słuchowe
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.