Czy aplikacje w smartfonach zastąpią pomoc lekarzy?

czwartek, 08.01.2015r.
Autor: napisał/a 13 artykułów.

aplikacje2m.wO tym, że technika i medycyna wspierają się nawzajem, wiadomo od dawna. Dlatego producenci smartfonów poszli o krok dalej i stworzyli przydatne aplikacje, których celem jest pomaganie chorym. Na czym polega działanie tych aplikacji i jakie dają możliwości?

Smartfon jest dziś czymś więcej niż nowoczesnym gadżetem. Oprócz rozrywkowych aplikacji typu Pou, czyli zwierzątka na kształt kultowego tamagotchi, którym trzeba zajmować się jak prawdziwym pupilem, użytkownicy smartfonów mogą pobrać aplikacje przydatne na co dzień. Oczywiście, jak każdy nowy wynalazek, także one mogą budzić obawy. Jednak młode pokolenie coraz bardziej uzależnia swoje życie od nowinek technicznych. Dlatego też pomysł z aplikacjami wydaje się trafiony.

Aplikacja TOBY Playpad dla dzieci z autyzmem

TOBY Playpad to aplikacja stworzona przez australijskich naukowców, przeznaczona na iPada, której głównym celem jest pomoc dzieciom dotkniętym autyzmem. Na czym dokładnie polega? Po zainstalowaniu jej na iPada, opiekun tworzy profil swojego dziecka. Następnie wybiera z listy dowolne ćwiczenia, które chce przeprowadzić. Zadania są pogrupowane według różnych czynności, np. ćwiczenia z przedmiotami, wizualizacje, czynności stymulowane przez głos itp. Opiekun tworzy indywidualny plan i sam decyduje, jakie ćwiczenia będą wykonywane danego dnia. Zadania zostały opracowane w taki sposób, aby stymulowały wszystkie zmysły dziecka i rozwijały jego możliwości percepcyjne. Dzięki połączeniu elementów zabawy i nauki rodzic otrzymuje w pełni profesjonalny plan lekcji, które może przeprowadzać we własnym domu. Ponadto aplikacja zwiera liczne wskazówki dla opiekuna, dotyczące m.in. właściwego wypowiadania poleceń oraz pomagania dziecku podczas ćwiczeń. Na profilu dziecka opiekun może obserwować wszelkie postępy w formie raportów i zestawień oraz zgłaszać ewentualne uwagi. To wszystko pomoże w ogólnej ocenie rozwoju dziecka. Przy korzystaniu z tej aplikacji warto pamiętać, że nie jest ona w stanie zastąpić pomocy lekarskiej, a jedynie wesprzeć terapię.

Aplikacja Siri dla osób niewidomych i niedowidzących

Producenci Apple stworzyli Siri – aplikację przeznaczoną m.in. dla osób niewidomych i niedowidzących. To rodzaj osobistego asystenta, który wypełnia polecenia głosowe. Aplikacja jest możliwa do zainstalowania na następujących urządzeniach: iPhone 4s (lub nowszy), iPad 3 generacji lub nowszy, iPad mini oraz iPad touch 5 generacji. Odpowiedzi Siri wyświetlają się na ekranie urządzenia, jednak dzięki czytnikowi VoiceOver można je także odsłuchiwać. Przechodzenie między odpowiedziami aplikacji jest swobodne, dzięki czemu w każdej chwili można powrócić do wcześniejszej rozmowy. Co swojemu właścicielowi ma do zaoferowania Siri? Otóż możliwości jest naprawdę wiele. Siri pozwala m.in. zaplanować spotkanie, wysłać maila, wykonać połączenie wychodzące, wyszukać potrzebną informację w internecie, zapytać o pogodę, godzinę i dzień tygodnia. Siri nie wymaga specjalnych ustawień w urządzeniu.

1 2

Czy aplikacje w smartfonach zastąpią pomoc lekarzy?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.