As wywiadów Oriana Fallaci

czwartek, 07.08.2014r.
Autor: napisał/a 1 artykułów.

640px-Banisadr_Fallaci_KhomeiniWywiad to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i powszechnych gatunków dziennikarskich. Było już wielu specjalistów w tej dziedzinie i jednym z nich została Oriana Fallaci, która na zawsze zapisała się w historii dziennikarstwa. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych metod oraz przez zadawanie bardzo niewygodnych i nieprzewidywalnych pytań swoim rozmówcom, zdobyła uznanie milionów czytelników na cały świecie.

Legendarna włoska dziennikarka, słynąca z kontrowersyjnych zachowań i wypowiedzi, w opinii świętej pamięci Ryszarda Kapuścińskiego najwybitniejszego pisarza wśród reporterów, czy też Pawła Zarzecznego byłego zastępcy redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” i tygodnika „Piłka Nożna”, była bezkonkurencyjną mistrzynią wywiadów. Polski dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski pisał o niej, że miała w swoim życiu trzy etapy: pierwszy to młoda romantyczna reporterka budząca sympatię, następnie została geniuszem wywiadu politycznego, zyskując uznanie opinii publicznej, a pod koniec swojego życia stała się islamofobiczną eseistką psującą w ten sposób swój znakomity wizerunek.  Rozmawiała z wybitnymi postaciami sceny politycznej, jak na przykład: Henry Kissinger, Golda Meir, Robert Kennedy, Dalajlama, Jasir Arafat i wielu innych Wywoływała skrajne emocje, przez co warto docenić jej kunszt dziennikarski i pasję, którą realizowała.

Oriana_Fallaci_in_Tehran_1979Rozwój kariery

Swoje pierwsze kroki dziennikarskie rozpoczęła już w wieku 16 lat, dzięki stryjowi, znanemu włoskiemu dziennikarzowi, Bruno Fallaciemu, który znalazł jej pracę w lokalnej florenckiej gazecie. Na samym początku swojej kariery nie wiązała przyszłości z mediami. Chciała uzbierać pieniądze na studia medyczne i podążać w zupełnie innym kierunku. Parę lat później zmieniła swoje plany, ponieważ otrzymała pracę w znanym mediolańskim tygodniku „L’ Europeo”, z którym współpracowała przez wiele lat. W 1956 roku została korespondentką wojenną i relacjonowała prawie wszystkie konflikty zbrojne, jak powstanie na Węgrzech czy wojnę w Wietnamie. Szczyt kariery to lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte, kiedy to opublikowano mnóstwo jej artykułów i wywiadów z możnymi tego świata. Wydawane były w takich gazetach jak: Spectator, Corriere della Sera, Life, Los Angeles Times, New York Times, People, Time, Wall Street Journal, czy też Washington Post.

1 2

As wywiadów Oriana Fallaci
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.