Aung San Suu Kyi

czwartek, 15.05.2014r.
Autor: napisał/a 15 artykułów.

640px-Aung_San_Suu_Kyi_gives_speechKim jest Aung San Suu Kyi?

Aung San Suu Kyi urodziła się w 1945 roku w Rangun, na terenie dzisiejszej Mjanmy (niegdyś Birma). Jest córką birmańskiego generała – Aung Sana, który wywalczył niepodległość Birmy od Wielkiej Brytanii oraz Khin Kyi – ambasador Birmy w Indiach i Nepalu. Jej ojciec zginął w zorganizowanym na niego zamachu, kiedy Suu Kyi miała dwa lata

Aung od wczesnych lat pobierała naukę w prestiżowych szkołach, najpierw na terenie swojej ojczyzny, a później w różnych innych miejscach, w zależności od tego, gdzie w danym czasie mieszkała – np. w Indiach. Przebywając wraz z matką w kolebce hinduizmu właśnie, miała przyjemność poznać wiele ważnych osobistości, m.in. Nehru – pierwszego premiera niepodległych Indii, a także jego córkę Indirę Gandhi. Wspomniane spotkania miały bez wątpienia znaczący wpływ na późniejsze poglądy Suun Kyi. To właśnie w Indiach działaczka miała do czynienia z gandyzmem oraz z ideą non-violence. W latach 60. Suu Kyi studiowała na uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie ukończyła filozofię, ekonomię i nauki polityczne. W późniejszych latach wyjechała do Stanów Zjednoczonych i podjęła pracę w ONZ w Nowym Jorku jako sekretarka. To właśnie tam Aung San poznała swojego późniejszego męża Michaela Arisa, brytyjskiego pracownika naukowego specjalizującego się w buddyzmie. Wkrótce oboje, już jako małżeństwo, wyjechali do Bhutanu, gdzie pracowała w tamtejszym Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a jej mąż został osobistym doradcą króla. Para w latach 70. zamieszkała w Wielkiej Brytanii, tam też urodziło im się dwóch synów. Wiedli spokojne, szczęśliwe życie, jednakże Suun Kyi nigdy nie zapomniała o swojej ojczyźnie i jak sama powiedziała: jeśli moi ludzie będą mnie potrzebować, będę zmuszona spełnić swój obowiązek. 

W oku cyklonu

Jej przypuszczenia się sprawdziły, dlatego też działaczka w roku 1988 wróciła do swojego kraju. Powodem była chęć zaopiekowania się matką, która przeszła rozległy wylew krwi do mózgu. Powrót Suun Kyi zbiegł się w czasie z okresem burzliwych protestów przeciwko rządom junty wojskowej, podczas których wojsko zabiło ok. trzech tysięcy ludzi. Mimo że początkowo nie miała zamiaru zbytnio angażować się w politykę, to widok mas ludzi trzymających portrety jej ojca przekonał ją ostatecznie. Już na samym początku działalności politycznej stała się najgroźniejszym przeciwnikiem rządzących. Jej osoba była dla nich nie do zaakceptowania z wielu powodów, m.in. dlatego, że była córką Aung Sana, mówiła płynnie po angielsku, była charyzmatyczna, młoda – a więc stanowiła przeciwieństwo generałów będących u władzy.

1 2

Aung San Suu Kyi
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.