Bezzałogowe drony i roboty wojskowe

czwartek, 11.06.2015r.
Autor: napisał/a 13 artykułów.

800px-Shadow_200_UAVWojsko, tak jak inne organizacje, korzysta z nowości technologicznych. Wpływa to na rozwój systemu obronnego i walki z wrogiem. W jaki sposób technologia przekłada się na wyposażenie wojska?

Rozwój technologii pozwolił na zbudowanie wielu prototypów maszyn, które w niedalekiej przyszłości całkowicie zmienią pole walki. Możliwości są ogromne, zarówno jeśli chodzi o wielkość i kształt dronów czy robotów, jak i o ich wykorzystanie. Ważne jest tu dokonanie odpowiedniego podziału. Najprościej ujmując – drony to zwykle statki powietrzne, a roboty to maszyny działające w środowisku wodnym lub na lądzie. Najmniejsze roboty mieszczą się z powodzeniem na dłoni, a testowane przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych bezzałogowe samoloty zwiadowcze (drony) posiadają skrzydła o rozpiętości prawie 40 metrów i wagę do kilkunastu ton. Oczywiście, wszystkie maszyny są kierowane przez człowieka, ale mogą być w pewnym stopniu autonomiczne. Budzi to pewne kontrowersje, ponieważ drony są w stanie przenosić broń i nią operować – zwykle jest to taka sama broń jak ta znajdująca się na pokładzie myśliwców wielozadaniowych.

800px-RQ-1_PredatorWielozadaniowe roboty wojskowe

Roboty wojskowe (prym sprawują firmy i wojsko amerykańskie) można podzielić na dwie główne grupy: roboty humanoidalne oraz wszystkie inne, inspirowane głównie anatomią różnych zwierząt (np. wołu, gąsienicy, geparda).

Udało się opracować w pełni funkcjonalne prototypy humanoidalnych robotów, które bez problemu poruszają się po schodach (w pozycji pionowej), są w stanie przenosić różne przedmioty, zachowują równowagę, stojąc na jednej nodze oraz nie tracą równowagi po nagłym popchnięciu z dowolnego kierunku. Maszyny te zwykle mierzą około 180 cm wzrostu i ważą trochę powyżej stu kilogramów (w zależności od wersji). Wyposażone są w dłonie z przeciwległym kciukiem, dzięki czemu mogą posługiwać się narzędziami wykorzystywanymi przez ludzi bez konieczności opracowywania nowych urządzeń czy zmiany infrastruktury. W obecnej chwili cały czas trwają prace nad udoskonaleniem tych maszyn, ale w niedalekiej przyszłości mogą być wykorzystywane do działań, które są wyjątkowo niebezpieczne (lub nieosiągalne) dla człowieka. Należą do nich m. in.: działania na terenie skażonym bronią chemiczną, biologiczną lub jądrową, praca z materiałami wybuchowymi, operacje na tyłach wroga. Poważną przeszkodą, z którą zmagają się inżynierowie, jest zaopatrzenie takiej maszyny w energię. Wydajne procesory dziesiątki czujników, kamery oraz sam układ ruchu składający się z silników elektrycznych i pomp hydraulicznych wymagają dużej ilości energii. Bardzo ważną cechą robotów jest brak odczuwania strachu, zmęczenia czy aktów niesubordynacji. Właściwości urządzeń mogą brzmieć jak recepta na idealnego żołnierza, ale maszyny nie posiadają możliwości odróżniania czynów akceptowalnych moralnie od złych i to budzi wiele kontrowersji.

1 2

Bezzałogowe drony i roboty wojskowe
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.