Czy Białoruś odwróci się od Rosji?

czwartek, 29.01.2015r.
Autor: napisał/a 1 artykułów.

CSTO_Collective_Security_Council_meeting_Kremlin,_Moscow_2012-12-19_01Aleksandr Łukaszenka robi coraz odważniejsze kroki, by poluźnić więzy z Rosją. Świadczy o tym fakt, że na konferencji w Moskwie prezydent Białorusi, uniemożliwiając sfinalizowanie sojuszu gospodarczego Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), skrytykował dość mocno władze rosyjskie za ograniczenia na dostawy towarów z Białorusi. Zaznaczył, że zrobiono to bez porozumienia z Euroazjatycką Unią Gospodarczą oraz wbrew zasadom Unii Celnej.

Historia Łukaszenki i jego początkowe zamiłowanie do ZSRR

Aleksandr Grigoryevich Łukaszenka urodził się 30 sierpnia 1954 roku, rok po śmierci Józefa Stalina. Pochodził z biednej wsi Kopys, znajdującej się niedaleko Witebska. Jego dzieciństwo było bardzo trudne – wychowywał się bez ojca i od najmłodszych lat musiał dbać o rodzinę. Nauczyło go to pokory, odpowiedzialności i ciężkiej pracy. Lecz tak na prawdę o jego młodości wiemy niewiele. W wieku 20 lat ukończył kierunek historyczny na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Moyhlewie. Jego gorące poparcie dla Związku Sowieckiego spowodowało, że został zauważony i doceniony w wojsku w latach 1975–1977 oraz 1980–1982, gdzie służył w wojskach granicznych Armii Czerwonej. W latach 1984–1992 pełnił różne funkcje, między innymi sekretarza komitetu kołchozu, czy zastępcy dyrektora w kombinacie materiałów budowlanych.

Pierwsze kroki w polityce

W 1990 roku wygrał wybory do Rady Najwyższej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (BSRR). W 1991 r. Łukaszenka zdecydowanie krytykował likwidację ZSRR. Jako jedyny członek Rady był zdecydowanie przeciwny ratyfikacji układu białowieskiego, który w praktyce likwidował Związek Sowiecki. Na jego miejsce powoływano Wspólnotę Niepodległych Państw. Układ ten podpisały Rosja, Białoruś i Ukraina. Potem dołączyły do niego jeszcze Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia i Gruzja. Umowę tę uznaje się za ostateczny rozpad ZSRR.

800px-Belarus-Minsk-House_of_Government_and_Vladimir_Lenin_Monument_(perspective_corrected)Walka o fotel prezydencki – czyli prawdziwe oblicze Łukaszenki

Jego zamiarem była całkowita dyktatura. W roku 1994, pokonując pięciu kandydatów, objął urząd prezydenta. Przekonał wyborców obietnicami rozliczenia afer gospodarczych, walki z korupcją w państwie, zakończenia prywatyzacji oraz zacieśnienia związków z Rosją. Niestety szybko okazało się, jakie były jego prawdziwe zamiary.

2 kwietnia 1997 roku Łukaszenka wraz z Borysem Jelcynem, ówczesnym premierem Federacji Rosyjskiej, podpisują umowę o Związku Białorusko-Rosyjskim. Miał on na celu doprowadzenie do integracji gospodarczej i walutowej tych państw. W 1999 roku, po odejściu Borysa Jelcyna, związek pomiędzy tymi krajami zdecydowanie osłabł. Włamidmir Putin zaproponował  Łukaszence, by jego państwo wstąpiło do Federacji Rosyjskiej jako gubernia.

Ale mimo tego, dyktatorowi udało się wywalczyć całkiem niezłe umowy, między innymi import gazu tańszy niż w pozostałych krajach Europy.

1 2

Czy Białoruś odwróci się od Rosji?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.