Biblia challange, czyli co ma wspólnego milioner z Panem Bogiem

czwartek, 06.11.2014r.
Autor: napisał/a 8 artykułów.

biblia2Na liście 400 najbogatszych ludzi w USA, sporządzanej rokrocznie przez słynny amerykański dwutygodnik „Forbes”, ilość Żydów waha się między 60 a 100. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ich liczba stanowi niecałe 2 proc. populacji całego kraju. Mogą pochwalić się licznymi laureatami nagrody Nobla. Przodują w rankingach prestiżowych zawodów, od lekarzy po producentów filmowych. Nie ma żadnej tajemnicy, mówi Daniel Lapin, główny Rabin Ameryki, wszystko potrzebne do sukcesu zapisane jest w prawach Biblijnych.

Wypowiedź ta pochodzi z obszernego wywiadu udzielonego w programie pastora Benny’ego Hinna w sierpniu 2014 z okazji promocji nowej książki Lapina Buisness secrets from the Bible. Prezentuje w niej metodę 40 kroków prowadzących do wolności finansowej, rozumianej jako skutek pewnej postawy, a nie jako cel sam w sobie.

Punktem wyjścia w rozmowie jest teza, iż pieniądz nie jest siłą materialną, jest siłą duchową. W związku z tym, kluczem do dobrobytu jest takie działanie, które wychodzi również z wewnętrznego potencjału twórczego człowieka, a nie z zewnętrznych pobudek. Przykładem tego jest idea. Posiadanie idei, dobrego pomysłu, jest wartością czysto duchową. Samo w sobie jednak nie wystarczy. Konieczne jest rozwijanie owej idei z całą mocą twórczej pasji. Jakimi kryteriami należy się kierować  w owym rozwoju?

W dalszej części wywiadu, popartego wnioskami z przypowieści o Samsonie z Księgi Sędziów i przekazem starożytnej tradycji żydowskiej, jest mowa o trzech głównych elementach: akcji, szacunku i odwadze.  Akcja to nic innego jak działanie, rozwijanie umiejętności przewidywania zdarzeń oraz szukanie możliwości do wzrostu interakcji z ludźmi. Drugim elementem jest szacunek. Człowiek, który nie szanuje ludzi, swoją postawą sprawia, iż nie chcą oni dzielić się z nim swoimi dobrami. Sam również zasłania sobie oczy na możliwości  współpracy i zarabiania. Wobec powyższego, szacunek jest konieczny do dostrzegania szans w świecie, w którym się obracamy, oraz potencjału ludzi, którzy są wokół nas. Ostatnim elementem jest odwaga – niezbędna do tego, by przekraczać siebie,  nieustannie rozwijać talenty, wychodząc poza krąg bezpieczeństwa psychicznego. To również  bycie tam, gdzie dzieją się ważne dla naszego życia wydarzenia i umiejętność reakcji na nie.

Fabian Błaszkiewicz mówca, motywator, coach – podczas wykładu Biblia, Biznes, Motyw, zorganizowanego we wrześniu 2014 przez Skillmaker TV, podkreśla, że w Piśmie Świętym znajduje się około tysiąca biznesowych porad, dla porównania, odnośnie do modlitwy, jest ich kilkanaście. Przytacza również przykład jednego z ważniejszych rabinów w Polsce, którego nazwiska nie podaje, a który po przyjeździe do kraju w bardzo niedługim czasie osiągnął sukces finansowy. Znajomość Biblii i praw w niej zawartych oraz umiejętność zastosowania ich w praktyce szybko wydały owoc w postaci pieniędzy.

bilblia1Nowy Testament, nieuznawany przez Żydów, mówi na ten temat w bardziej jednoznaczny sposób. Jedna z mocniejszych wypowiedzi Jezusa w całej Ewangelii dotyczy właśnie pieniędzy, Chrystus mówi: Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Oznacza to, że dobra materialnepowinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Daniel Lapin, mówiąc o akcji, szacunku i odwadze, kieruje odbiorcę w stronę wypełnienia tych słów, doświadczenia, które prowadzi do pełniejszego przeżywania człowieczeństwa.

Najlepszym dowodem wszelkich tez i podręczników do sukcesu są wyniki. W przypadku Pisma Świętego, podparte są one trwaniem i sukcesami narodowości, która, stanowiąc mały procent w skali świata, potrafiła osiągnąć bardzo wiele, przyczyniając się do jego ciągłego rozwoju.

 

Paweł Woźniak

 
Redakcja: Anna Purowska
Redakcja językowa: Katarzyna Witkowska
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

Biblia challange, czyli co ma wspólnego milioner z Panem Bogiem
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.