Ja biorę, ty bierzesz, oni już nie biorą

czwartek, 17.04.2014r.
Autor: napisał/a 15 artykułów.
Tagi: |

file5471264124693Jeśli w gronie znajomych zapytamy o korupcję, to pierwszym skojarzeniem przeciętnego Kowalskiego będzie piłka nożna. Biorąc pod uwagę wielość afer tego typu w tej dyscyplinie sportu, nie ma w tym nic dziwnego. Należy jednak pamiętać, że korupcja to nie tylko przestępstwa w środowisku związanym z futbolem. Inne równie znane afery korupcyjne, które miały miejsce na terenie Polski, to: afera Rywina, afera gruntowa czy też afera korupcyjna w poznańskiej policji, które równie szerokim echem odbiły się na polskim społeczeństwie.

Najogólniej mówiąc, słowo korupcja pochodzi od łacińskiego corruptio i oznacza nadużycie stanowiska publicznego, które prowadzi do osiągnięcia prywatnych korzyści. Można zatem powiedzieć, że korupcja stanowi patologię władzy. Skutki ,,łapówkarstwa’’ odczuwa zarówno gospodarka, jak i polityka, ale przede wszystkim korupcja uderza w społeczeństwo. Głównym problemem jest to, że za sprawą korupcji osoby dysponujące większym majątkiem stają się jakby ,,równiejsze’’ wobec prawa, co jest oczywistą niesprawiedliwością. I choć statystyczny Polak raczej nie akceptuje tego zjawiska, to zauważa, że patologia ta jest coraz częstsza (zgodnie z badaniami CBOS z 2009 r., 30 % Polaków jest zdania, iż korupcja rozszerza się, a 44 % twierdzi, że zjawisko to utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie). Ludzie najczęściej wiążą korupcję z przymiotem władzy, która nie cieszy się w społeczeństwie zbyt dużym zaufaniem.

Przyczyny powstawania korupcji

Wyróżnić można wiele czynników, które sprzyjają korupcji w Polsce. Między innymi jest to podejmowanie decyzji o charakterze arbitralnym przez osoby, które mają wpływ na korzyści innych osób. Problem stanowi również to, iż w naszym kraju brak jest sprawnych instytucji, które zajmowałyby się ujawnianiem czynów korupcyjnych i ich zwalczaniem. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż w Polsce mamy do czynienia ze społecznym przyzwoleniem na korupcję w niektórych sytuacjach. Należy także wspomnieć, że występowanie korupcji wiąże się z wysokim udziałem własności państwowej w dziedzinie gospodarki oraz z faktem, iż kwestie związane z lobbingiem wciąż pozostają nieuregulowane prawnie. Skala biurokracji w Polsce też nie jest czynnikiem, który mógłby przyczynić się do ograniczenia łapówkarstwa.

Raport Komisji Europejskiej na temat korupcji w Polsce

Korupcja to nie tylko matactwa urzędników i osób na wysokich stanowiskach. Ze zjawiskiem korupcji można spotkać się również w sytuacjach codziennych. W tym celu wystarczy udać się do dowolnej przychodni, świadczącej usługi medyczne i posłuchać pacjentów czekających w kolejce. Zatrważające, jak wielu z nich jest zdania, że tylko wręczając lekarzowi ,,kopertę’’ lub inny prezent uda się wyzdrowieć, przyspieszyć termin badania czy operacji.

1 2 3

Ja biorę, ty bierzesz, oni już nie biorą
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.