Bitcoin – waluta przyszłości?

czwartek, 10.09.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

bitcoin2m.wZapewne każdy użytkownik internetu nie raz spotkał się z określeniem bitcoin. Pomału staje się on powszechną formą płatności. Skąd to pojęcie?

Co to jest bitcoin ?

Bitcoin (BTC) to zdecentralizowana waluta kryptograficzna, niefortunnie (ale za to krócej) nazywana kryptowalutą. Nie posiada centralnej instytucji emisyjnej, a także jest niezależna od rządu i banków. Została stworzona w oparciu o zasady kryptografii i matematyki, co czyni ją najbezpieczniejszą walutą na świecie. Nie da się jej sztucznie dodrukować ani sfałszować, nie może być skonfiskowana przez instytucje takie jak rząd, banki ani żadne osoby – komornika, współmałżonka czy rodziców, co zapewnia 100 proc. własności. Wystarczą podstawowe środki ostrożności, np. używanie bezpiecznego hasła, założenie portfela na komputerze, gdzie będą przechowywane bitcoiny, ograniczone zaufanie do podejrzanych witryn sprzedających bitcoiny za małe sumy.

Do przesyłania bitcoinów wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. Przy przekazywaniu nie obowiązują żadne limity ani prowizje, a transakcji można dokonywać na całym świecie.

Bitcoin działa w sieci P2P, co daje równorzędne prawa w przesyłaniu plików wszystkim użytkownikom. Nikt go nie kontroluje ani nie czerpie bezpośrednio zysków. Natomiast wszystkie zmiany wprowadzone w protokole Bitcoin muszą zostać zatwierdzone przez użytkowników. Dzięki temu nie trzeba się martwić o utratę „pieniędzy”.

Kolejna istotna sprawa – by nie dopuścić do inflacji, może powstać tylko 21 milionów bitcoinów. Do plusów należy także anonimowość. Sama transakcja jest jawna, ale osoby, które biorą w niej udział, już nie.

Wartość bitcoina

O pieniądzach w portfelach obywateli decyduje państwo, wprowadzając różne mechanizmy, takie jak dodruk czy oprocentowanie. Wartość bitcoina ustalana jest przez wolny rynek. Zależy od popularności, użyteczności, trudności wydobycia. Im większa jest używająca go społeczność, tym wyższa jego wartość. Przez ostatnie lata jego wartość wzrosła z kilku centów do ponad 1000 dolarów, choć na początku czerwca 2015 r. jeden bitcoin kosztował znacznie mniej, bo 225 dol. Mimo to można go śmiało porównać do złota – rzadki, trudny do wydobycia i ograniczony.

Zakupy za bitcoiny

Jako że bitcoiny opanowały głównie internet, można je wydawać na wirtualnych aukcjach itp. Istnieją jednak wyjątki od reguły.

1 2

Bitcoin – waluta przyszłości?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.