Blond (r)ewolucja

czwartek, 24.07.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

Marilyn_Monroe_in_Gentlemen_Prefer_Blondes_trailerPowody pojawienia się blond włosów nie są do końca znane nawet naukowcom. Choć kwestia tego, kto był pierwszy: blondyn czy blondynka, pozostaje sporna, to specjaliści od tej tematyki w jednym są zgodni –gen odpowiedzialny za jasny kolor włosów musiał powstać na terenie Europy z niezwykle ważnych, pod kątem ewolucji, przyczyn.

Naturalnie jasne włosy są wynikiem rzadkiej mutacji, występującej niemal u wszystkich grup etnicznych. W większości zauważalna jest ona u dzieci, ale i u grup zamieszkujących pewne obszary geograficzne, jak np. Skandynawia, gdzie dość często występuje także u osób dorosłych. Nie oznacza to jednak, że włosy blond są cechą charakterystyczną Europejczyków. Ostatnie badania genetyczne wykazały, że osoby o jasnej karnacji i niebieskich oczach pojawiły się na Starym Kontynencie w czasie trwania epoki lodowcowej, czyli ok. 10–11 tysięcy lat temu, wcześniej przeważała tu ludność z ciemniejszą skórą.

Blond ewolucja

Genami odpowiedzialnymi za jasny kolor włosów są m.in. MC1R, SLC24A5, SLC24A2, TYRP1. Zostały one odkryte dzięki pracom archeologicznym poświęconym odnalezieniu genów ze szczątków ludzkich. Przeprowadzono je w La Braña w północnej Hiszpanii, w Luksemburgu oraz na Ukrainie. Odnalezione szczątki pochodziły z mezolitu, czyli okresu przejściowego między zbieracko-łowieckim a rolniczym trybem życia. Znalezione geny warunkujące pigmentację były mało zróżnicowane, co oznacza, że na obszarze Europy jeszcze kilka tysięcy lat temu żyli ludzie o ciemnej skórze i włosach. W hiszpańskich i luksemburskich szczątkach ludzi znaleziono także gen OCA2, wskazujący na występowanie u nich jasnych włosów i niebieskich oczu. Porównanie genów współczesnych Europejczyków ze znaleziskami wykazało, że cywilizacje te są ze sobą blisko spokrewnione, więc zmiany w kolorze włosów i skóry nie są związane z zastąpieniem jednej grupy drugą, ale z przyspieszeniem procesu ewolucji.

Joint_blonde

Stąd wzięły się blondynki

Ludność, która wędrowała z gorącej Afryki do skutej lodem Europy (działo się to w czasie epoki lodowcowej), spotkała się z problemem niedoboru słońca, a co za tym idzie – również witaminy D, odpowiadającej za wytwarzanie melaniny (barwnika wpływającego na kolor skóry, włosów i oczu). W Europie i Azji pojawili się wówczas ludzie o jasnej karnacji, której gradient odpowiada miejscu pochodzenia – osoby zamieszkujące południe Europy mają ciemniejszą skórę niż te z Europy północnej, jednak jej odcień i tak jest jaśniejszy niż mieszkańców innych części świata.

1 2

Blond (r)ewolucja
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.