Błyszczyk kontra szminka

czwartek, 08.01.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.
Tagi:

szminka2m.wBłyszczyki oraz szminki to bardzo popularne kosmetyki, które są elementami pielęgnacji i makijażu ust. W kosmetologii cieszą się niesłabnącą popularnością, mogą powiększyć optycznie usta, nadać im intensywny kolor i je nawilżyć. Jednak mimo wielu zalet, okazuje się, że te kosmetyki mogą być niezdrowe dla organizmu…

Przeznaczenie kosmetyków

Z portalu abczdrowie.pl można dowiedzieć się, że błyszczyki zawierają glicerynę, witaminę E, aloes oraz różnego rodzaju olejki, które zmiękczają i natłuszczają usta, chroniąc je przed wysychaniem, a co za tym idzie, przed pękaniem. Na rynku są dostępne różne rodzaje błyszczyków: bezbarwne, kolorowe, z brokatem, bardziej lub mniej matowe, owocowe i powiększające usta. Dzięki tak wielkiemu wyborowi, błyszczyk znajduje szerokie zastosowanie: od natłuszczenia ust, przez pokrycie go elegancką czerwienią, delikatnym różem, a nawet ekstrawaganckim brokatem. Przeznaczeniem błyszczyków jest też ochrona ust przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ponieważ kosmetyki te w większości zawierają filtry UV. Drugim omawianym kosmetykiem jest szminka, której kolory są intensywniejsze i dłużej utrzymują się na ustach niż te nadawane przez błyszczyk. Jej głównym zadaniem są walory estetyczne, dzięki czemu można zwrócić na siebie uwagę, ale ma również funkcje ochronne, ponieważ podobnie jak błyszczyki mogą zawierać filtry UV. Niektóre rodzaje szminek posiadają także właściwości nawilżające. Ten kosmetyk ma odmiany satynowe, kremowe, błyszczące i matowe. Ta ostatnia jest najtrwalsza, ponieważ zawierają najmniej składników odżywczych, ale to z kolei może powodować wysychanie ust.

Skład kolorowych kosmetyków

Na portalu wellness.fit.pl jest napisane, że błyszczyki, oprócz wspomnianych wcześniej składników pielęgnacyjnych, zawierają metale o nazwach glin i chrom, które są niebezpieczne dla zdrowia. Niektóre kosmetyki zawierają brokat, inne, szczególnie te służące powiększeniu ust (o czym jest mowa na wyżej wspomnianym portalu) mają w sobie imbir lub papryczkę chilli, ponieważ powodują uczucie mrowienia i zwiększają objętość warg. Błyszczyki zawierają barwniki, nadające odpowiedni, pożądany kolor. Niezdrowym składnikiem, który występuje w niektórych kosmetykach jest ołów, ponieważ powoduje on zatrucia i problemy z układem trawiennym.

1 2

Błyszczyk kontra szminka
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.