Bohater popkultury czy członek subkultury? Dylemat nerda

czwartek, 10.04.2014r.
Autor: napisał/a 2 artykułów.

111Każdy zna jakiegoś „nerda”. A może niektórzy z nas sami przyznają, że są nerdami? Co myślimy, mówiąc: nerd? Na ile jest to typ bohatera filmowego lub serialowego, a na ile identyfikujący się w grupie członek pewnej subkultury?

Technologia informacyjna, jaką posługujemy się na co dzień za pomocą narzędzi takich jak komputery czy smartphony, stanowi dla większości z nas narzędzie pracy, komunikacji, rozrywki i źródło informacji. Tak też ją traktujemy, nie wgłębiając się zbyt mocno w fenomen jej zasięgu, sposób funkcjonowania ani w jej wpływ na nasze życie – poza oczywiście niezbędnymi z pedagogicznego punktu widzenia ostrzeżeniami przed jej różnorodną szkodliwością. Istnieje jednak grupa ludzi, która w tej technologii odnalazła swój azyl, swoje miejsce na ziemi i której powstanie jest jednym ze skutków powszechnego użytkowania technologii komputerowej. Nazywa się ich nerdami. I choć nie znajdziemy definicji tego słowa w większości słowników wyrazów obcych, to znaczna część ludzi przed trzydziestką, którzy poruszają się po internecie, potrafi wyjaśnić, co się pod tą nazwą kryje.

Kim jest nerd?

Szukając u źródeł, czyli w tym konkretnym przypadku w internecie, znaleźć możemy informację, że nerd to stereotyp społeczny, czyli zespół cech, które kojarzą się z danym pojęciem. Można tu wymienić znajomość nauk ścisłych, wysoki iloraz inteligencji, biegłość w obsłudze komputera i innych urządzeń elektronicznych. Te korzystne cechy przyćmione są jednak przez nieprzystosowanie, stronienie od towarzystwa, introwertyzm, niedbałość o formę fizyczną i wygląd zewnętrzny, nieumiejętność wyrażania emocji, nieśmiałość oraz szeroko pojętą dziwaczność. Mimo pewnych pozytywów jest to stereotyp negatywny, dlatego nikt raczej nie powie o sobie: jestem nerdem. Określenie to zwykle nadaje się komuś, najczęściej w kontekście właśnie negatywnym i raczej nie używa się go do samoidentyfikacji.

Skąd pochodzi nerd?

Wyżej opisany wizerunek został utrwalony przez bohaterów różnych seriali i filmów. Zanim jednak nerd został wyniesiony do rangi pierwszoplanowego bohatera telewizyjnego, mianem tym określano kogoś, kogo w języku polskim nazwalibyśmy po prostu kujonem – uczniem/studentem stroniącym od rozrywek, niepijącym alkoholu, co w języku angielskim oddaje słowo knurd, od drunk (pijany) czytanego wspak. Ta (być może tylko legendarna) etymologia pochodzi z artykułu miesięcznika „IEEE Spectrum”, którego tematyka dotyczy nowoczesnych technologii.

1 2

Bohater popkultury czy członek subkultury? Dylemat nerda
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.