Boże Narodzenie w kulturach polskich sąsiadów

czwartek, 25.12.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

Icon_03030_Svt._Nikolaj_s_zhitiem._Konec_XV_-_nachalo_XVI_v._PolshaNarodziny Jezusa Chrystusa to drugie, po Wielkanocy, najważniejsze święto chrześcijańskie. Chrześcijaństwo nie jest jednak jednorodne – dzieli się jeszcze na odłamy, w tym Kościół katolicki i prawosławny. To zapewne najważniejszy fakt wpływający na różnice w świętowaniu Bożego Narodzenia przez polskich sąsiadów. Kościół prawosławny jest dominujący we wschodnich państwach, czyli na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Natomiast Czesi, Słowacy, Niemcy i Litwini, tak jak Polacy są wyznawcami religii katolickiej. Okazuje się jednak, że pomiędzy nimi również można znaleźć wiele różnic w obchodach świąt.

Fröhliche Weihnachten!

Prawdopodobnie najbardziej znane w Polsce są bożonarodzeniowe zwyczaje Niemców. Może to wynikać z dużego przywiązania zachodnich sąsiadów do tradycji oraz świątecznych ozdób. Przygotowania do świąt rozpoczynają się już cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem, czyli w pierwszą niedzielę adwentu. To wtedy jest zapalana pierwsza świeczka Adventskranz, wieńca z gałązek jodły lub świerka przyozdobionego fioletowymi wstążkami. Co tydzień nasi zachodni sąsiedzi rozświetlają wnętrza domów kolejną świeczką. Niemcy, tak jak Polacy, rozpoczynają celebrację już 24 grudnia, jednak dla nich ważniejszą datą jest 25 dzień tegoż miesiąca i to właśnie wtedy odbywa się najważniejsze święto.

Jak wspomniałam wcześniej, w Niemczech przywiązuje się dużą wagę do świątecznych ozdób. W oknach większości tamtejszych domów można zobaczyć światełka i figurki z papieru. Dekoracją, która łączy Polaków, Niemców, jak i zapewne mieszkańców większości chrześcijańskich państw, jest choinka, jednak to właśnie z ojczyzny Goethego wywodzi się tradycja ozdabiania zielonego drzewka. W przeciwieństwie do innych europejskich krajów, w Niemczech nie znajdzie się pod choinką prezentów. Podarunki są układane na stole.

Mówiąc o świątecznych tradycjach, nie można zapominać o potrawach. Dla Niemców najważniejszym wypiekiem jest strucla, ciasto drożdżowe z dużą ilością bakalii. W niemieckich domach znaczącym zwyczajem jest także wypiekanie ciasteczek o różnych kształtach. Natomiast pieczona gęś to ulubione danie w pierwszy dzień świąt.

Kolejnym charakterystycznym elementem niemieckich świąt są jarmarki bożonarodzeniowe. Kiermasze gromadzą mnóstwo ludzi, także turystów z innych krajów, np. z Polski. Na jarmarku można kupić świąteczne ozdoby, słodycze, a także wypić grzańca czy posłuchać świątecznych pieśni. Wśród nich jedną z najbardziej znanych jest „O Tannenbaum”, kolęda ku czci świątecznej choinki.

1 2

Boże Narodzenie w kulturach polskich sąsiadów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.