Broadway – mekka miłośników teatru

czwartek, 18.06.2015r.
Autor: napisał/a 13 artykułów.

5Empire State Building, Central Park i Wall Street to obowiązkowe punkty na mapie każdego turysty, który znajdzie się w Nowym Jorku, natomiast miejscem, do którego swoje pierwsze kroki kieruje każdy entuzjasta teatru jest Broadway – ulica biegnąca od nowojorskiego Manhattanu, aż do miasta Albany – to właśnie w jej środkowej części znajdują się najbardziej prestiżowe teatry na świecie.

Broadway

Pierwszy teatr broadwayowski powstał około 1750 r., kiedy to dwaj aktorzy – Walter Murray i Thomas Kean założyli teatr na 280 krzeseł na Nassau Street. Wystawiano w nim opery balladowe (forma opery komicznej, polegająca na przeplataniu fragmentów mówionych ludowymi melodiami) oraz dramaty Szekspira. W 1798 r. powstał kolejny teatr na Broadwayu – Park Theatre (obecnie Park Row), a w 1826 r. Bowery Theatre. W teatrach tych popularne były Ministrel Shows (XIX wieczne amerykańskie widowiska, na które składały się tańce, parodie, piosenki i skecze). Po 1840 r. powstał m.in. kompleks rozrywkowy Niblo’s Garden na Dolnym Manhattanie oferujący aż trzy tysiące miejsc oraz Astor Place Theatre, będący oznaką społecznego rozwarstwienia publiczności amerykańskiej – klasa wyższa oglądała opery i sztuki Szekspira, średnia Ministrel Shows, a niższe klasy wybierały przedstawienia w stylu westernów. Wtedy też powstały kolejne dwa teatry: Winter Garden Theatre i Booth’s Theatre. Najbardziej znani aktorzy tamtych czasów to przede wszystkim Edwin Booth, Henry Irving i Charles Fechter.

3

W połowie XIX wieku centrum teatralne zaczęło się przesuwać do Midtown, a następnie na Union Square i Madison Square. W 1920 r. centrum Broadwayu znajdowało się już na Times Square i wtedy też powstały pierwsze widowiska noszące cechy musicalu. Na ten czas również przypadały lata największej świetności Broadwayu. Pojawienie się filmu początkowo nie stanowiło zagrożenia dla teatrów, ale wraz ze „Śpiewakiem z Jazzbandu” (1927) – pierwszym filmem dźwiękowym – zainteresowanie teatrem nieco zmalało. Zaczęto wówczas odgrywać sztuki lekkie, w których dominowały piosenki i taniec, a nie treść.

Podczas II wojny światowej dominującym tematem sztuk na Broadwayu był nazizm w Europie i brak zaangażowania USA w wojnę. Największe sukcesy odnosiła wtedy „Oklahoma!” kompozytora Richarda Rodgersa i pisarza Oscara Hammersteina z 1943 r., wystawiona aż 2212 (!) razy. Od 1947 r. przyznawane są Tony Award – coroczne wyróżnienia uznawane obecnie za najbardziej prestiżową nagrodę w branży.

Najgorszy w historii czas Broadwayu przypadł na lata 60. i 70., kiedy to na skutek rewolucji seksualnej w sąsiedztwie teatrów kwitła prostytucja, handel narkotykami i pornografia.

1 2

Broadway – mekka miłośników teatru
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.