Broń dla każdego

czwartek, 16.07.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

8be35de8af86e1a4f881caf9731260c7Od lat w Polsce toczone są dyskusje nad projektami ustaw mających ułatwić otrzymanie pozwolenia na posiadanie broni palnej. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego rozwiązania atakują się wzajemnie argumentami. Czy to prawda, że wraz z łatwiejszym dostępem do broni maleje liczba przestępstw? Czy ludzie mogą czuć się bezpieczniej wiedząc, że każdy może mieć przy sobie pistolet?

Aktualny stan prawny

Procedura ubiegania się o pozwolenie jest następująca: najpierw badania, potem z dokumentem od lekarza i podaniem oraz dowodem wpłaty ustawowo ustalonej kwoty udajemy się na komendę. W podaniu należy udowodnić, że ma się powód, aby posiadać broń. Co za tym idzie, np. jeśli jest to broń myśliwska, to należy załączyć odpowiednie dokumenty świadczące o byciu myśliwym, jeśli sportowa, to sportowcem itd. Jeśli to broń do samoobrony – należy udowodnić, że istnieje realne zagrożenie itd. itp. Jeśli jest to pamiątkowa broń – należy uzasadnić chęć posiadania np. poprzez okazanie dokumentu świadczącego o otrzymaniu broni w spadku albo prezencie i wyjaśnić, dlaczego czujemy, że jest to wyjątkowa pamiątka (np. pistolet po dziadku, który walczył w czasie drugiej wojny światowej) – tłumaczy Tomasz Awłasewicz, specjalista w zakresie broni palnej i strzelectwa. Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce jest bardzo trudne. Kandydat nie może budzić jakichkolwiek podejrzeń, a za posiadanie broni palnej lub amunicji bez pozwolenia kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 263 § 2 kk).

Awłasewicz porusza również kwestię amunicji, na którą nie ma limitu. Można ją zakupić na podstawie tzw. promesy przy kupnie broni oraz później przez okazanie czerwonej książeczki, czyli książeczki posiadacza. Ważne jest, aby broń zarejestrować do pięciu dni od zakupu, a wyrejestrować niezwłocznie po sprzedaży, przynosząc ze sobą odpowiednią umowę. Nie każdy rodzaj broni można też użyczać, nawet osobom posiadającym zezwolenie. Przykładowo zakaz obejmuje broń kolekcjonerską, ale sportowej już nie.

1 2

Broń dla każdego
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.