Bursztyn – złoto północy

czwartek, 16.04.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

bursztyn2m.wLegenda o bursztynie mówi, że powstał on z łez królewny Morza Bałtyckiego Juraty, rozpaczającej po śmierci ukochanego. Porównanie bursztynu do łez wywodzi się jeszcze z czasów starożytnej Grecji, gdy słynny tragediopisarz Sofokles widział w nim łzy mitycznych ptaków indyjskich. Opłakiwały śmierć Meleagra – uczestnika wyprawy do Kolchidy po złote runo. W rzeczywistości jednak złoto północy ma niewiele wspólnego ze łzami.

Encyklopedia Powszechna PWN zawiera następującą definicję bursztynu: inaczej jantar lub sukcynit – zastygła żywica kopalna drzew iglastych z trzeciorzędu, koloru miodowego, czerwonawobrunatnego, białego lub czarnego, używana do wyrobu biżuterii i innych ozdób. Bursztyn pływa w wodzie morskiej. W temperaturze 287°C topi się, wydzielając przyjemną woń. Często zawiera doskonale zachowane skamieniałości owadów.

Anna Pęczalska, miłośniczka bursztynu, wyróżnia dwie definicje bursztynu – z punktu widzenia mineralogicznego i paleontologicznego. Dla mineraloga bursztyn jest ciałem niekrystalicznym, o swoistych właściwościach, organicznym pochodzeniu oraz różnym składzie chemicznym i występującym w przyrodzie w postaci nieregularnych bryłek różnego kształtu, wielkości. Dla paleontologa zaś bursztyn to wyprodukowana przez drzewa kopalna żywica, która przeszła skomplikowane przemiany i w ich wyniku skamieniała.

Skład chemiczny

Bursztyn, jak wszystkie ciała pochodzenia organicznego, składa się głównie z węgla, wodoru i tlenu. W zależności od odmiany zawartość węgla waha się od 73,7 proc. do 81,6 proc., wodoru – od 9,5 proc. do 11 proc., a tlenu i azotu łącznie – od prawie 8 do około 16 proc. W bursztynie występuje także siarka – od 0,1 do 0,55 proc. oraz sole mineralne – poniżej 0,2 proc., a także wiele mikroelementów, takich jak nikiel, miedź, mangan, żelazo, sód, wapń, magnez, aluminium czy krzem. Nie każdy rodzaj bursztynu musi zawierać wszystkie te pierwiastki, a niektóre z nich odnajdujemy tylko w śladowych ilościach.

1 2

Bursztyn – złoto północy
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.