Co by było, gdyby nie było pszczół?

czwartek, 20.02.2014r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

aaaaCzy zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby na świecie nie było żadnego czarno-żółtego owada z żądłem, który zapyla kwiaty?

Dają miód czy życie?

Pszczoła miodna jest wysoko cenionym owadem na całym świecie. Występuje wszędzie tam, gdzie rosną rośliny kwitnące. Żyje w rojach, żywi się nektarem, pyłkiem, spadzią. Jeśli znikną pszczoły, człowiekowi pozostają jeszcze cztery lata życia - mówił Albert Einstein. Pszczoły giną dziś miliardami. Jednak o tym, jak są ważne, nie każdy z nas wie. Europejska Agencja Środowiska szacuje, że praca pszczół i innych owadów zapylających przynosi gospodarce 190 mld dolarów rocznie. Podają również, że te wyniki nie są stałą. Z roku na rok pszczół ubywa. W samej Europie pszczoły zapylają aż 84 % roślin uprawnych, dając rocznie – według obliczeń Komisji Europejskiej – prawie 16 mld euro dochodu. Profesor Simon Potts z University of Reading wyliczył, że brytyjskie owady wykonują za darmo pracę wartą około 1,8 biliona funtów. Pszczoły nie tylko wytwarzają miód, ale są wielką grupą pracowniczą, zapylającą 90% roślin, które uprawiamy. Bez nich, nasz łańcuch pokarmowy znajdzie się w niebezpieczeństwie, a życie stanie się dużo trudniejsze.

bbbbCzemu ich ubywa?

Jak wynika z badań opublikowanych przez pismo Plos One, w ponad połowie krajów Europy nie ma dość pszczół, aby zapylać uprawy. Za ich szybkie wymieranie eksperci obwiniają grupę toksycznych pestycydów – neonikotynoidy. Są to związki stosowane w niektórych krajach, które posiadają wysoką toksyczność dla układu nerwowego pszczół - wynika z przeglądowej publikacji stworzonej wspólnie przez brytyjskie organizacje Buglife oraz Soil Association. To pierwsze tak przekonujące i jednoznaczne dowody szkodliwości substancji z tej grupy.

1 2

Co by było, gdyby nie było pszczół?
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.