Cenne śmieci czyli kosztowne nawyki porządkowe

czwartek, 26.02.2015r.
Autor: napisał/a 43 artykułów.

800px-ShredderScissorsDomowe porządki są idealną okazją, by – oprócz odświeżenia mieszkania – posprzątać wszelkie szafy i półki, często obłożone starymi teczkami pełnymi dokumentów. Po zagłębieniu się w szczegóły przetrzymywanych kartek często okazuje się, że wiele z nich można wyrzucić. Znaczna część Polaków zapomina jednak o pewnych środkach bezpieczeństwa, które należy zachować przy tego typu czynnościach. Bardzo często okazuje się bowiem, że do kosza wyrzucane są całe dokumenty, pełne osobistych informacji, cennych numerów i całych danych osobowych, gotowych do wykorzystania w dowolny sposób przez nieuczciwych znalazców.

Śmieciowe statystyki

O tym, że Polacy wyrzucają wiele cennych rzeczy bez dokładnego ich sprawdzenia i, przynajmniej, zatuszowania najważniejszych informacji przekonała się Anna Macyszyn-Wilk, doktor socjologii. We wrześniu 2007 roku, przy pomocy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, przeprowadziła badanie, którego celem było rozeznanie się w nawykach Polaków dotyczących wyrzucania ważnych dokumentów. W tym celu ankieterzy przebadali ponad 6000 worków na trzech stacjach przeładunkowych. Wśród wszystkich śmieci znaleziono 2042 worków zawierających różnego rodzaju dokumenty. Doktor Macyszyn-Wilk zauważyła, że zdecydowana większość tego typu śmieci pochodziła z firm i biur, mimo tego aż 12 proc. osób prywatnych popełniło dokładnie ten sam błąd.

Zagłębienie się w liczby tworzy jeszcze bardziej niebezpieczny obraz – po zebraniu wszystkich dokumentów dane osobowe można było odtworzyć w prawie 95 proc. w przypadku dokumentacji biurowej i w 97 proc. w przypadku dokumentacji domowej.

Shredded_1979-09-01_1305Z_CIA_cable_from_American_Embassy_TehranCenne wysypisko

Pomimo tego, że ochrona prywatności jest bardzo ważna i niewiele osób chciałoby, aby ktoś nieproszony poznał szczegóły z ich życia prywatnego, to jednak statystyki są bezlitosne. Fakt wyrzucania do śmieci ważnych dokumentów jest niezaprzeczalny. Co zalicza się do tej grupy śmieci? Doktor Macyszyn-Wilk wylicza, że firmy i biura najczęściej w niewłaściwy sposób pozbywają się raportów z kontroli, opisów pracy, faktur, rachunków, umów oraz dokumentacji osobistej, w tym wszelkiego rodzaju danych pracowniczych, takich jak adresy czy lista płac. Osoby prywatne, często nieświadome popełnianego błędu, wyrzucają najczęściej rachunki, wyciągi z banków, bilingi czy też dokumentację medyczną, informującą o najintymniejszych problemach.

1 2

Cenne śmieci czyli kosztowne nawyki porządkowe
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.