Chcę wypisać się z Kościoła – apostazja

czwartek, 20.03.2014r.
Autor: napisał/a 15 artykułów.

kosciolKodeks prawa kanonicznego nazywa apostazję całkowitym porzuceniem wiary katolickiej. Encyklopedia PWN używa podobnych słów - apostazja w katolicyzmie to całkowite odejście ochrzczonego od wiary. Aktualnie pojęcie apostazji jest używane również w odniesieniu do innych religii. Mówi się też, że apostata to osoba, która chce formalnie wystąpić z dowolnego Kościoła.

Zainteresowanie tematem jest duże, o czym świadczą chociażby licznie powstające strony internetowe czy blogi poświęcone zjawisku apostazji, takie jak: apostazja.pl, apostazja.info czy też wystąp.pl.

Nie od dziś wiadomo, że porzucenie wiary to jedno z podstawowych praw człowieka, zagwarantowane mu min. przez Traktat Lizboński oraz Kartę Praw Podstawowych. Konstytucja RP również mówi o tym, że każda jednostka ma prawo do wolności od religii. Niestety, nie każdy to prawo respektuje.

Każdy Polak to katolik?

Przekonał się o tym pan Jerzy, niewierzący obywatel naszego kraju, który po poważnej operacji, znajdując się w stanie śpiączki farmakologicznej w jednym ze szczecińskich szpitali, uzyskał sakrament namaszczenia chorych, którego udzielił mu ksiądz. Pan Jerzy o tym zajściu dowiedział się przypadkowo, czytając swoją dokumentację medyczną. Jak utrzymuje, nikt nie konsultował się z jego rodziną w tej sprawie – ani przed zabiegiem, ani po nim, on sam również nie prosił o sakrament. Pacjent uznał, że doszło do naruszenia jego wolności i jako apostata czuje się dotknięty przez duchownego. Oczywiście jest to nieprzestrzeganie zapisów Konstytucji. A gdyby tak ów namaszczony okazał się wyznawcą islamu bądź ortodoksyjnym Żydem?

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić

Od jakiegoś czasu generalny inspektor ochrony danych osobowych zwraca się do proboszczów z prośbą o adnotowanie w księgach parafialnych aktów apostazji. Kościół zrozumiał chyba, że apostatów będzie coraz więcej i w związku z tym ogłosił, że wystąpić z Kościoła można, jednak tylko pod warunkiem osobistej wizyty u proboszcza (wraz z dwoma świadkami oraz aktem chrztu). Jak łatwo się domyślić, taka wizyta nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż duchowni w większości przypadków, czasem nawet groźbą, starają się przekonać apostatę do zmiany decyzji.

1 2

Chcę wypisać się z Kościoła – apostazja
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.