Chemioterapia

czwartek, 24.07.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

320px-Sidney_Farber_nci-vol-1926-300Chemioterapią lub, potocznie, chemią nazywane jest leczenie systemowe, będące jednym ze sposobów walki z rakiem. Polega ono na podawaniu pacjentowi odpowiednich substancji chemicznych. Graeme Morgan, Robyn Ward i Michael Barton, australijscy profesorowie, na podstawie 20-letnich badań dowiedli w artykule The Contribution of Cytotoxic Chemotherapy to 5-year Survival in Adult Malignancies, że ilość ludzi dorosłych, którzy przeżyli pięć lat od rozpoczęcia terapii, w Australii wynosi 2,3 proc., a w USA – 2,1. Mimo tych niezadowalających wyników, tzw. chemia jest nadal popularną metodą stosowaną przy nowotworach. Czym dokładnie jest leczenie systemowe?

Na czym polega tzw. chemia?

Chemioterapia polega na zastosowaniu leków niszczących komórki nowotworowe oraz hamować ich wzrost. Leki stosowane w tej metodzie to cytostatyki – mają atakować one chore komórki, które mnożą się szybciej niż te zdrowe. Niestety skutkiem ubocznym jest niszczenie zdrowych komórek. Leki cytostatyczne mogą być podawane w różnych formach: dożylnie (jako zastrzyki lub kroplówki), doustnie oraz przez cewnik. Czas leczenia systemowego zależy od organizmu pacjenta, rodzaju raka i reakcji na leki. W większości przypadków w chemioterapii, uwzględniając potrzeby organizmu, stosuje się przerwy, pozwalające zregenerować się zdrowym komórkom.

800px-Cancer_stem_cells_text_resized.svgMetody chemioterapii

Wyróżnia się kilka metod leczenia systemowego, natomiast rzadko zdarza się, by pacjent był poddawany im wszystkim. Pierwsza z nich jest nazywana indukcyjną lub wstępną i polega na likwidacji przerzutów oraz nacieków na sąsiednie narządy, co ułatwia późniejszy zabieg operacyjny. Kolejna metoda jest radykalna i ma na celu usunięcie z organizmu wszystkich komórek nowotworowych. Sięga się po nią głównie przy białaczce i raku jądra. Po tym zabiegu stosuje się leczenie uzupełniające, które ma usunąć ewentualne przerzuty. W wypadku niektórych nowotworów stosuje się metodę regionalną, polegającą na miejscowym podawaniu leków. Umożliwia ona zastosowanie dawki leku tam, gdzie to konieczne, przy jednoczesnym ograniczeniu jego działania na cały organizm. Przy nieuleczalnych przypadkach stosuje się chemioterapię paliatywną, której celem jest poprawa i wydłużenie życia.

1 2

Chemioterapia
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.