Chilijski cud gospodarczy

czwartek, 17.04.2014r.
Autor: napisał/a 2 artykułów.

chile2Augusto Jose Ramon Pinochet – chilijski generał, doświadczony dowódca, dyktator. Dla jednych zbrodniarz, dla drugich bohater. Nade wszystko reformator i symbol wolnego rynku. Jedno jest pewne: zmienił Chile na zawsze. Na czym więc polegał chilijski cud gospodarczy i jakie przyniósł skutki dla obywateli swojego narodu?

Rządy komunistów

W 1970 roku do władzy doszedł doświadczony polityk, 62-letni Salvador Allende. Jego prezydentura skończyła się samobójstwem po zaledwie trzech latach. Wiele się jednak w tym czasie wydarzyło – wiele złego, ściślej rzecz biorąc.

Na początku rządów tego lewicowca – według wielu po prostu komunisty; inflacja w Chile wynosiła 23 proc., co stanowiło naprawdę wysoki wynik. Później było już jednak tylko gorzej. Dla lepszego zobrazowania: inflacja średnioroczna w Polsce w zeszłym roku wyniosła 0,9 proc., a w roku 2012 – 3,7 proc. Jedną z głównych wad wzrostu cen jest nieprzewidywalność. Inwestorzy, nie wiedząc czego się spodziewać w przyszłości, stają się mniej aktywni. O ile więc gospodarka potrafi sobie poradzić z wysokim wskaźnikiem spadku siły nabywczej pieniądza, pod warunkiem że jest on zgodny z wcześniejszymi przewidywaniami, to naprawdę spore problemy są wtedy, gdy inflacja rośnie w stopniu nieprzewidywalnym. Dokładnie taka sama sytuacja miała miejsce w Chile na początku lat 70., po socjalistycznych reformach Allende. Hiperinflacja wyniosła w pewnym momencie nawet 750 proc., co było skutkiem m.in. nadmiernej podaży pieniądza oraz brakiem towarów na półkach sklepowych. Deficyt budżetowy (różnica między przychodami i wydatkami w okresie rocznym) wynosił 27 proc. Przeciętni obywatele nie mieli co jeść, stan ten wywołał szeroko pojęte niepokoje społeczne, którym nie można było się dziwić, zwłaszcza, że wówczas zupełnie stanęła produkcja przemysłowa podobnie jak eksport oraz import, a realne płace robotników poleciały na łeb, na szyję. Najsłynniejszym przejawem niezadowolenia społecznego był tzw. Marsz Pustych Garnków, kiedy to mieszkańcy Santiago tłukli pustymi naczyniami o bruk stolicy. Do bogatego niegdyś Chile zajrzała nędza i głód. Wiadomo było, że tak dalej być nie może.

Reformy gospodarcze

Głównodowodzący armią lądową Augusto Pinochet został pierwszym przywódcą państwa po puczu wojskowym z 11 wrześnie 1973 roku. Na początku zakładano, że stanowisko to będzie rotacyjne, jednak nic z tego nie wyszło, a generał w swoim ręku skupił całą władzę. Wtedy też rozpoczęły się intensywne reformy wolnorynkowe w Chile. Równo pół roku po przewrocie wojskowym Pinochet ogłosił deklarację, której najważniejszą tezą był program zamiany Chile z kraju proletariuszy w kraj wolnych przedsiębiorców. Do współpracy zaproszono ekonomistów ze szkoły chicagowskiej na czele z najbardziej znanym jej przedstawicielem, Miltonem Friedmanem, który nota bene otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 1976 roku, właśnie w czasie reform w Chile.

1 2

Chilijski cud gospodarczy
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.