Chrapanie – częsty problem w społeczeństwie

czwartek, 03.04.2014r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

1Konsekwencje chrapania jednego domownika mogą odczuwać wszyscy mieszkańcy domu. Choć te głośne dźwięki bywają powodem do żartów, nie można ich lekceważyć. Zły humor, niewyspanie, zmęczenie – to kilka ze skutków chrapania odczuwalnych przez osoby, które przebywają w otoczeniu osób chrapiących. Warto zainteresować się chorobą, aby nie uprzykrzać innym życia oraz zadbać o własne zdrowie.

Kto chrapie?

Informacje Centrum Badań Opinii Społecznej zebrane na zlecenie Centrum Medycznego MML pokazują, że prawie 13 milionów Polaków chrapie! Okazuje się, że to mężczyźni mają większy problem z tą dolegliwością – w Polsce dotyczy ona aż ok. 65 % z nich, czyli prawie 10 milionów. Ponad 40 % Polaków ma chrapiącego partnera, co sprawia, że problem nie dotyczy samego chrapiącego. Osoby śpiące w jednym pomieszczeniu z tymi dotkniętymi schorzeniem budzą się niewyspane i często zdenerwowane. Według lekarzy, osoby chrapiące nie traktują swojego problemu poważnie. Chrapanie powoduje gorsze dotlenienie organizmu osoby chorej, ból głowy, osłabienie, przygnębienie i zmęczenie. Innymi konsekwencjami chrapania mogą być: problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, senność w ciągu dnia, osłabienie libido czy depresja.

Co jest przyczyną chrapania?

Chrapanie powstaje przez drganie wiotkiej części podniebienia i języczka, czyli wyrostka na tylnym brzegu podniebienia miękkiego. Podczas snu rozluźniają się mięśnie wspomnianego podniebienia, a przy ułożeniu ciała na plecach język cofa się, usta rozwierają i dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła. Stopniowo zmniejsza się liczba wdechów i stają się one coraz krótsze. Zwężenie kanału gardła sprawia, że powietrze przeciska się trudniej do płuc, powoduje wibracje tkanek miękkich i wywołuje charakterystyczny efekt akustyczny. Przypadłość ta może być zarówno wrodzona, jak i nabyta w późniejszym wieku. Szczególnie narażone są na nią osoby otyłe, gdyż nadmierna waga powoduje otłuszczenie tkanek okolic gardła oraz zwężenie drogi oddechowej. Chrapanie pojawia się w wyniku spadku napięcia mięśni rozszerzających wspomniane drogi podczas snu. Sprzyja mu także alkohol, który powoduje rozluźnienie mięśni gardła i podniebienia. Niezależnie jednak od przyczyny, punktem wyjścia do wyeliminowania dolegliwości zawsze powinna być konsultacja lekarska oraz dokładnie przeprowadzony wywiad dotyczący najbardziej charakterystycznych objawów schorzenia.

1 2

Chrapanie – częsty problem w społeczeństwie
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.