Ciekawe uczelniane zwyczaje

piątek, 06.12.2013r.
Autor: napisał/a 8 artykułów.

11Tradycje związane ze środowiskiem akademickim sięgają czasów powstawania pierwszych uniwersytetów. Powszechnie znane są struktury i hierarchia szkół wyższych, ich etykieta czy symbole. Ale uczelnia to nie tylko sztywny ceremoniał – to także ciekawe zwyczaje związane z życiem studentów i profesorów.

Uczelnie rządzą się swoimi prawami, ukształtowanymi przez historię i tradycję. Często sposoby prowadzenia zajęć czy ceremoniał związany z uroczystościami nie zmieniają się na przestrzeni lat. Podobnie zwyczaje, które między innymi utrwalały więzi w studenckiej braci, regulowały nieformalne stosunki między uczniami i profesorami, a także wpływały na zachowania młodych osób.

Na polskich uczelniach

Nowo przyjętych studentów czeka impreza otrzęsinowa. Uczelnie organizują spotkania integracyjne dla świeżo upieczonych żaków, które przyjmują różne formy, mniej lub bardziej oficjalne. Głównym celem spotkań jest poznanie współtowarzyszy niedoli, zasięgnięcie porady od starszych kolegów oraz dobra zabawa wzmocniona napojami rozweselającymi.

Już w XV wieku żacy Akademii Krakowskiej obchodzili święto studentów. Współcześnie juwenalia to najważniejsze wydarzenie roku akademickiego. Choć w wielu miastach uroczystość ta nosi inną nazwę, przyświeca jej ten sam cel – zabawa. Organizowane są imprezy, koncerty i ciekawe wydarzenia. Na przykład na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studenci przebierają pomnik sławnego astronoma w zależności od tematu przewodniego całego święta. Każdy inaczej obchodzi te dni: jedni dobrze bawią się na koncertach, drudzy w klubach, a inni w akademikach. Jedno jednak pozostaje niezmienne – każda impreza jest mocno zakrapiana alkoholem.

Na śląskich uczelniach, między innymi na uniwersytecie w Katowicach, podczas Barbórki studenci obchodzą święto zwane „Babskim combrem”. Nie chodzi bynajmniej o kobiecą sztukę mięsa, ale o starą krakowską tradycję, która odbywa się podczas ostatków. Nazwa święta najprawdopodobniej została przejęta z języka niemieckiego, gdzie combrzyć oznacza tyle samo co swawolić. Zdaje się, że nie trzeba wyjaśniać, w jaki sposób świętują studenci…

Jednak życie akademickie to nie tylko zabawa – to także zasady etykiety, których powinni przestrzegać wszyscy studenci i pracownicy. Praktyka pokazuje, że nie wszyscy się do niej stosują, dlatego na polskich uczelniach pojawiają się zajęcia z akademickiego savoir-vivre’u. Na pomysł takiego przedmiotu wpadł profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Jak mówi w wypowiedzi dla serwisu Gazeta.pl: Studenci nie znają podstawowych zasad dobrego wychowania – nie przepuszczają kobiet w drzwiach, nie kłaniają się wykładowcom, nagminnie zwracają się do profesorów per „pan”.

1 2

Ciekawe uczelniane zwyczaje
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.