Cmentarze dla zwierząt – fanaberia czy realna potrzeba?

czwartek, 15.10.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

cmentarz2m.wW Polsce żyje około 7 mln psów i kotów. Ich liczba wciąż wzrasta, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na posiadanie czworonoga. Mało kto jednak zastanawia się, jak postąpi, kiedy nadejdzie kres życia pupila.

Według raportu „Zwierzęta w polskich domach”, opracowanego przez agencję badawczą TNS Polska pod koniec 2014 roku, 48 proc. Polaków posiada zwierzę domowe. Wynika z tego, że w co drugim gospodarstwie domowym mieszka pupil. Są to w większości psy i koty, czyli czworonogi, które od dawna uchodzą za wiernych towarzyszy ludzi. W tym samym raporcie aż 87 proc. badanych potwierdziło tezę, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dynamiczny rozwój rynku zoologicznego dowodzi, że Polacy podchodzą do swoich zwierzaków bardzo emocjonalnie i chcą zapewnić im dobre życie. Przejawia się to między innymi w ich codziennej pielęgnacji, kupowaniu zdrowego pokarmu czy zapewnianiu przytulnego kącika w domu. Jednak, tak jak każda żywa istota, nasi pupile również odchodzą z tego świata. W tym momencie właściciele psów i kotów są postawieni w beznadziejnej sytuacji – muszą oddać ciała ulubieńców do utylizacji razem z odpadami medycznymi i przemysłowymi, co oznacza wyrzucenie zwierzęcia do worka na śmieci, a następnie do śmieciarki.

Bezlitosne prawo

Wszystkiemu winne są ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach oraz rozporządzenie ministra rolnictwa, nakazujące utylizację martwych zwierząt. Wskazaniem do tego są kwestie epidemiologiczne, gdyż martwe ciało zwierzęcia zakopane np. w domowym ogródku jest uznawane za zagrożenie dla środowiska. Dlatego też zakopanie psa czy kota w lesie, na polanie lub we własnym ogrodzie grozi wysoką karą grzywny. Dla wielu osób śmierć czworonożnego przyjaciela to tragedia, przez co nie wyobrażają sobie oni oddania ciała zwierzęcia do utylizacji ze śmieciami. Jest to dla nich brak szacunku dla zwłok. Właściciele, którzy wbrew prawa decydują się na nielegalny pochówek w ogródku, poza smutkiem i żalem po stracie pupila, muszą liczyć się też z ewentualnymi nieprzyjemnościami prawnymi.

1 2

Cmentarze dla zwierząt – fanaberia czy realna potrzeba?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.