Co wiemy o sercu?

czwartek, 19.03.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

serce2n.tStarożytni Egipcjanie, mumifikując ciała swoich zmarłych, usuwali wszystkie narządy wewnętrzne z wyjątkiem serca. Wiązało się to z przekonaniem, że odrodzenie po śmierci jest niemożliwe bez tego najważniejszego mechanizmu napędowego w ziemskiej egzystencji. Dziś serce to nie tylko narząd – stało się symbolem życia, miłości i szczęścia.

Budowa serca

Serce człowieka znajduje się w śródpiersiu, za mostkiem, a swoim kształtem przypomina dłoń zaciśniętą w pięść. Jest zawieszone na wielkich naczyniach krwionośnych i posiada własny system naczyń wieńcowych. Z zewnątrz otacza je cienki łącznotkankowy worek zwany osierdziem. Serce jest podzielone na cztery części: przedsionek prawy, przedsionek lewy oraz komorę prawą i komorę lewą. Przedsionki są od siebie oddzielone przegrodą międzyprzedsionkową, a komory przegrodą międzykomorową. Przegrody te nie posiadają żadnych otworów, więc krew przepływająca przez prawą i lewą połowę serca nie miesza się. Cofaniu się krwi natomiast zapobiegają zastawki. Ściana serca jest trójwarstwowa i składa się z wsierdzia, wewnętrznej warstwy, którą tworzy cienki nabłonek, śródsierdzia, czyli tkanki mięśnia sercowego, oraz nasierdzia, będącego najbardziej zewnętrzną warstwą. Serce to narząd o bardzo prostej budowie w porównaniu z innymi organami ludzkimi. Zostało też najlepiej zbadane i poznane, podczas gdy do dzisiaj nieznane są wszystkie funkcje na przykład wątroby. Mimo tej prostoty i przejrzystości funkcjonowania jest to bez wątpienia najważniejszy narząd. Nie można żyć z połową serca, a z jedną nerką czy połową wątroby – tak.

Wielkie pompowanie

Niezwykłą cechą serca jest zdolność do wykonywania samoistnych, rytmicznych skurczów, odczuwanych przez ludzi jako uderzenie. Owo uderzenie to cykl pracy serca, który trwa średnio 0,81 sekundy i składa się z trzech faz. Najpierw jest skurcz obu przedsionków, potem skurcz obu komór a następnie faza odpoczynku, czyli rozkurcz przedsionków i komór. Częstotliwość skurczów serca nazywa się tętnem i w czasie spoczynku wynosi mniej więcej 70 uderzeń na minutę. Daje to około 100 tysięcy uderzeń każdego dnia i około dwóch i pół miliarda przez całe życie. Rzeczywista liczba jest jednak jeszcze większa – w dzień człowiek odznacza się aktywnością, więc serce musi pompować krew szybciej. W ciągu minuty w czasie odpoczynku przepompowuje jej cztery do pięciu litrów, co oznacza, iż przez jeden dzień serce jest w stanie przepompować tyle płynu, że można by było wypełnić nim beczkę o pojemności nawet ośmiu tys. litrów. Natomiast podczas wysiłku, gdy na przykład tętno dwudziestolatka wynosi 150 uderzeń na minutę, serce przetłacza sześć razy więcej krwi. Ciekawostką może być fakt, że gdyby każdy dźwięk uderzenia serca w trakcie życia człowieka zapisać jako słowo tik-tak w książce, to miałaby ona około dziesięciu milionów stron.

serce1n.tChore zęby = chore serce

Według badań naukowców z Uniwersytetu w Bristolu rzadkie oraz nieregularne mycie zębów jest szkodliwe dla serca. W jamie ustnej znajduje się ponad 700 rodzajów bakterii, a niewłaściwa higiena zębów zwiększa ryzyko ich przeniknięcia do krwi, gdzie następuje zderzenie z trombocytami, czyli płytkami krwi odpowiedzialnymi za krzepnięcie. Powoduje to powstawanie małych, ale licznych zatorów, które mogą tamować i uszkadzać naczynia krwionośne. W ten sposób zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób serca, np. zawału.

Popularność serca

Serce jest wszechobecne w literaturze, muzyce, sztuce. Powstało wiele cytatów i zwrotów, w których słowo „serce” odgrywa znaczącą rolę. Pismo Święte wymienia je aż 300 razy, podczas gdy na przykład wątrobę tylko raz. Żaden inny organ nie napawa ludzi takim szacunkiem jak serce. Szwajcarski internista dr Frank Nager w swojej książce „Mitologia serca” przedstawił, jak ważne było serce dla wszystkich kultur: Było symbolem. Uważano, że serce jest ośrodkiem siły witalnej, siedliskiem rozumu, woli, dzielności, uczuć i namiętności. Miało być źródłem religijności i mądrości, glebą duszy.

 

Ewa Jakubska

 
Redakcja: Aleksandra Mazur
Redakcja językowa: Agnieszka Putz, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Nikolina Totzka

Co wiemy o sercu?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.