Crowdfunding, czyli finansowanie społeczne

czwartek, 20.11.2014r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

crowdfundng2Ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny przyczynił się do powstawania nowych rozwiązań poszukiwania finansowania. Osoby, które nie miały zdolności kredytowej, tworzyły konta na portalach umożliwiających wzajemne pożyczanie pieniędzy od zalogowanych użytkowników. Młodzi przedsiębiorcy postanowili wykorzystać taką okazję do pozyskania finansów na rozwój swojego pierwszego start-upu. Wielu z nich odniosło ogromne sukcesy. Na czym polega finansowanie społeczne i czy warto się nim zainteresować?

Pojęcie crowdfundingu można zdefiniować jako finansowanie projektu lub przedsięwzięcia przez grupę pojedynczych jednostek zamiast profesjonalistów (np. banków funduszy wysokiego ryzyka lub aniołów biznesu). W teorii, ludzie finansują pośrednio inwestycje za pomocą oszczędności, od czasu kiedy banki pośredniczą pomiędzy właścicielami kapitału, a stroną zgłaszającą nań zapotrzebowanie. Crowdfunding funkcjonuje bez pośredników: przedsiębiorca „dotyka tłumu” przez zbieranie pieniędzy bezpośrednio od poszczególnych jednostek. Komunikacja typowo odbywa się za pośrednictwem Internetu. Autorami tej definicji są A. Schwienbacher oraz B. Larralde, którzy zbadali zjawisko finansowania społecznego w gospodarce Stanów Zjednoczonych.

Crowdfunding stanowi internetową zbiórkę pieniędzy, które mają posłużyć realizacji pewnego, najczęściej biznesowego, celu. Fundatorzy bardzo często w zamian nie otrzymują żadnych finansowych gratyfikacji. W takim przypadku jest to crowfunding nie udziałowy. Osoby zbierające pieniądze swoim darczyńcom oferują dyplomy czy oficjalne gratulacje złożone poprzez portale społecznościowe czy strony internetowe. Istnieje także crowdfunding udziałowy polegający na tym, że fundatorzy otrzymują określoną część akcji przyszłej spółki, bądź gwarantowane jest im, że po wyznaczonym terminie (najczęściej jest to rok lub dwa) otrzymają zwrot zainwestowanych pieniędzy wraz z odsetkami.

1 2

Crowdfunding, czyli finansowanie społeczne
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Jedna odpowiedź na „“Crowdfunding, czyli finansowanie społeczne””

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.