Cukierek albo psikus, czyli jak powstało Halloween

czwartek, 26.11.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

Noc z 31 października na 1 listopada określana jest na wiele sposobów w różnych częściach świata. Święto Zmarłych, Samhain, All Hallows’ Eve, Wigilia Wszystkich Świętych i oczywiście Halloween. Przeważnie kojarzona jest jednak z dyniami, wampirami, duchami, demonami, czarownicami lub wszelkiego rodzaju upiornymi rzeczami. Jak daleko sięgają korzenie tego święta i skąd się wziął fenomen straszenia?

Od początku do końca

Samhain w dawnych czasach oznaczał dzień, w którym rolnicy żegnali lato, a witali zimę. Zbierali swoje plony, robili zapasy, zaganiali bydło. Przez dziewięć dni wzmacniali jednocześnie więzi rodzinne i towarzyskie przy wspólnych opowieściach oraz biesiadach. Jak podaje ks. Jan Karpowicz w swoim artykule „Czy Halloween to tylko niewinna zabawa?” Samhain to święto celtyckie, a dzień ten stał się świętem śmierci, gdyż tego dnia bóg celtycki wywoływał duchy, złych zmarłych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku. U Celtów kapłani byli nazywani druidami; chodzili do każdego zamku, domagając się jedzenia, a kiedy spotykali się z odmową właścicieli, grozili im klątwą. Lud ten wierzył, że 31 października duchy zmarłych odwiedzały ziemię w poszukiwaniu ciepłego schronienia. Wieczorami palono ogniska, zakładano maski, zapalano wszelkie światła i hałasowano – po to, by odstraszyć złe duchy i moce.

Inne narody również nie pozostawały obojętne na klimat tej magicznej nocy.

W czasach pogańskich na terenie Irlandii ludzie przebierali się w kolorowe kostiumy i odprowadzali duchy do granic miasta. W Anglii natomiast żebracy, później już przebierańcy, chodząc od domu do domu, oferowali swoje modły i wstawiennictwo za zmarłe, zbłąkane dusze. Jak podaje autorka artykułu „Halloween – wierzenia i tradycje”, w drugiej połowie XIX wieku tradycja przywędrowała wraz z irlandzkimi emigrantami do Ameryki i tam święto zmieniło nazwę na Halloween. Święto Halloween zawitało do Polski w latach 90.

1 2

Cukierek albo psikus, czyli jak powstało Halloween
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.