Cukierek albo psikus, czyli jak powstało Halloween

czwartek, 26.11.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

halloween3Symbole

Po czym rozpoznać Halloween? Jakie ozdoby pojawiają się w sklepach i domach? Przede wszystkim z daleka w oknach domów można dostrzec świecące się dynie, które znane są również pod nazwą Jack-o’-lantern. Jest to związane z legendą o Irlandczyku o imieniu Jack. Słynął on ze słabości do pieniędzy, alkoholu i robienia psikusów. Pewnego wieczoru Jack spotkał samego diabła, który zaproponował mu bogactwo w zamian za duszę. Sprytny Jack namówił przedstawiciela piekła, aby ten zamienił się w monetę, którą następnie schował do kieszeni wraz z krzyżykiem. W ten sposób bohater legendy ocalił podstępem swoją duszę i kiedy umarł ze starości 31 października, ponownie spotkał się z diabłem, tym razem u progu piekła. Diabeł, ponieważ obiecał ocalić duszę Irlandczyka, puścił go wolno, jednak w niebie ze względu na jego grzeszne życie również nie został przyjęty. W ten oto sposób Jack został skazany na wieczną tułaczkę w ciemnościach, jedynie z małym płomykiem w dłoni – darem od diabła. Bohater opowieści, aby się nie poparzyć, wydrążył z rzepy lampion i po dziś dzień tuła się ze swoim drogowskazem.

Sposobem na wykonanie idealnej dyni jest odcięcie górnej części z ogonkiem tak, aby stanowiła potem pokrywkę. Następnie należy wydrążyć dynię dużą łyżką. Kolejnym krokiem będzie narysowanie flamastrem dowolnego wzoru i wycięcie go ostrym nożykiem bądź specjalnym narzędziem. Nasmarowanie nacięć oraz dna dyni aromatycznymi przyprawami korzennymi sprawi, że lampion będzie pięknie pachniał, kiedy świeczka zapłonie.

halloween2Halloween warte miliony?

Kiedy zbliża się koniec października, półki sklepowe uginają się pod ciężarem przeróżnych ozdób. Dekoracje oraz wymyślne przebrania na Halloween to stały asortyment sklepów, a ich właściciele dzięki temu zarabiają spore pieniądze. Jak podaje Wioletta Nogaj w swoim artykule „Halloween –ile można na tym zarobić?”, w roku 2012 indywidualni konsumenci mieli wydać w sumie około 8 miliardów dolarów na wszelakiego rodzaju gadżety związane z tym świętem. Aż 71,2 % wszystkich Amerykanów zadeklarowało, iż w związku z Halloween dokona extra zakupów, a średnie wydatki na jedną osobę wyniosą blisko 87 dolarów. Prawdopodobnie Halloween jest równie popularne jak walentynki, Boże Narodzenie czy Wielkanoc. W Polsce przebieranki i chodzenie za cukierkami nie zyskują takiej popularności jak w Ameryce. Temat Halloween w Polsce, kraju chrześcijańskim, wciąż wywołuje spore kontrowersje, w jednym z artykułów na stronie http://miastodzieci.pl można przeczytać stwierdzenie wiele osób uważa, że taka zabawa ośmiesza ideę pełnych zadumy Świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek, niektórzy obawiają się zaniku rodzimych tradycji poprzez nadmierne naśladowanie innych kultur, niektórzy uznają, że zabawy halloweenowe nie przystają chrześcijanom, inni znów uważają, że „chodzenie po domach” to zamach na prywatność mieszkańców.

Pomijając wszelkie negatywne wypowiedzi, wielu rodziców chcąc sprawić radość swoim pociechom, organizuje zabawy halloweenowe i wspólnie przygotowuje przebrania na bale. Niewinne zabawy w „cukierek albo psikus” prawdopodobnie nikomu nie zaszkodzą i może warto otworzyć się na inną kulturę i dostosować do aktualnych czasów.

 

Dagmara Gradolewska

 
Redakcja: Sandra Skopek
Redakcja językowa: Kinga Giemza, Tomasz Tułasiewicz

1 2

Cukierek albo psikus, czyli jak powstało Halloween
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.