Cykl życia społeczeństwa Eskimosów

czwartek, 20.11.2014r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

eskimosi_2Stereotypowo kojarzy się, że Eskimosi mieszkają wyłącznie w igloo, noszą ciepłe, skórzane kurtki, a ich pocałunek to pocieranie się nosami… Nikt nie mówi o tym, że Eskimosi zamieszkują nie tylko Grenlandię ani o tym, że określenie „Eskimos” jest obraźliwe. A jak jest w rzeczywistości?

Morfologia ogólna i sezonowa

Eskimosów należy nazywać Inuitami, ponieważ ta pierwsza nazwa jest dla nich obraźliwa, gdyż termin ten oznacza „zjadacz surowego mięsa”. Inuici zamieszkują obecnie Grenlandię, Amerykę Północną, Azję, a także Alaskę. Są zasadniczo ludem wybrzeży – tylko kilka plemion osiedliło się w głębi stałego lądu. Komunikacja z innymi ludami (mieszkającymi na innym obszarze) jest słaba, co jest jednoznaczne z tym, że wymiana handlowa praktycznie nie ma miejsca, dlatego Inuici muszą zmieniać swoje miejsce zamieszkania w zależności od pory roku.

Latem Inuici mieszkają w namiotach, zwykle umiejscowionych blisko rzek. Lato jest dla nich czasem aktywności, chociażby pod względem organizowania zapasów jedzenia, zima to czas odpoczynku, ich tryb życia staje się powolniejszy; polowania ograniczają do minimum. W lecie są nastawieni na większy ruch, ma to związek z rozproszeniem. W zimie przechodzą coś w rodzaju wegetacji i są skupieni w jednym miejscu.

Rozmieszczenie domów zależne jest od pór roku. Obszar zajmowany przez grupę zimą zmniejsza się do minimum. Zwykle to mężczyźni oddalają się od domu i czynią to w określonym celu np. poszukują pożywienia. Stanowisko zimowe składa się z wielu zbliżonych do siebie mieszkań, ale sposób ich rozmieszczenia jest zwykle przypadkowy.

Mieszkania zimowe to długie domy, które składają się z korytarza, który zaczyna się na zewnątrz i prowadzi do wnętrza przez podziemne wejście. Dom posiada ławę – czyli coś na wzór współczesnego łóżka. Mieszkania te mogą się od siebie różnić w zależności od miejscowości. Pomieszczenia zimowe, niezależnie od swego kształtu, skupiają kilka   z reguły sześć, a czasem nawet dziewięć, rodzin. W domu ze śniegu – igloo zamieszkują co najwyżej dwie rodziny. W jego wnętrzu każda rodzina ma własną ławę. Przestrzeń zajmowana w mieszkaniu nie zawsze jest proporcjonalna do ilości osób zamieszkujących ją.

W lecie zimowe zagęszczenie znika. W każdym namiocie mieści się tylko jedna rodzina, poszczególne namioty są oddalone od siebie. Grupa w tym okresie rozprasza się. Względnej ruchliwości okresu zimowego przeciwstawiają się często długotrwałe podróże i migracje. Mieszkanie letnie czyli namiot – zbudowane jest z tyk ułożonych w kształcie stożka, na których rozkłada się niekiedy zszyte skóry renów. W rejonach, gdzie brakuje drewna namiot buduje się w miejscu o silnym spadku, tak by mógł opierać się o jedną ścianę w ziemi, w którą wbija się poziomą tykę, podtrzymywaną z przodu przez krzyżak.

1 2

Cykl życia społeczeństwa Eskimosów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.