Czas na przygodę!

czwartek, 20.08.2015r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

podroze2c.mWakacje to upragniony czas, którego wyczekują zarówno młodsze dzieci, studenci, jak i osoby pracujące. Letnia pora wszystkim kojarzy się z odpoczynkiem od codziennych obowiązków, a także z przygodami w promieniach słońca podczas pobytu poza domem.

Dwie strony medalu

Pomimo wielu superlatyw wakacyjnych wojaży trudno nie myśleć o ich drugiej stronie – kosztach, i to często niemałych. Największych nakładów finansowych, jak powszechnie wiadomo, wymagają wycieczki planowane za pośrednictwem biur podróży. Pracownicy takich firm mogą zorganizować właściwie wszystko – od doboru lokalizacji, przez kwaterę, wyżywienie, aż po możliwości spędzania wolnego czasu już na miejscu. Zadaniem biura jest pomoc klientowi, ale, nie ma co się oszukiwać, chce ono także wzbogacić się jego kosztem. W efekcie – najczęściej w okresie letnim – wartość takiego tygodniowego, zorganizowanego wyjazdu dla jednej osoby, np. do Grecji czy Chorwacji, mieści się w przedziale od 2,5 tys. złotych do nawet 4 tys.; można się o tym przekonać za pośrednictwem dowolnej przeglądarki biura podróży. Tymczasem z tegorocznego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki wynika, że w ostatnim tygodniu roku szkolnego liczba klientów w biurach podróży wzrosła o 14 proc. Na podstawie doświadczeń z poprzedniego sezonu związkowcy spodziewają się, że lipiec będzie pod względem popularności jeszcze lepszy. Z czego może wynikać taka tendencja – z dobrobytu lub lenistwa Polaków? Po części na pewno z obaw związanych z mitami na temat wyjazdów organizowanych samodzielnie.

Chcieć to móc!

Arkadiusz Naruk, trener intelektualnego rozwoju osobistego, motywator i podróżnik, wziął pod lupę powyższy trend. Jego obserwacje pozwoliły stwierdzić, iż główną przyczyną, dla której ludzie nie decydują się na organizowanie wyjazdów wakacyjnych samodzielnie, jest strach. Obawy te warto zestawić ze słowami francuskiego filozofa Michela de Montaigne’a, który powiedział: Moje życie pełne było straszliwych nieszczęść, z których większość nigdy nie nastąpiła. Tezę potwierdzają badania University of Cincinnati, a wynika z nich, że 85 proc. rzeczy, których się obawiamy, nigdy nie następuje. W pozostałych 15 proc. dzieje się coś, z czego w 79 proc. przypadków ludzie wychodzą obronną ręką. Problemem pozostaje jedynie 3 proc. sytuacji. Według Naruka czynnikami w największym stopniu determinującymi ludzkie niepokoje są: niewystarczającą znajomość języka obcego, lęk przed poznawaniem nowych ludzi i kultur oraz po prostu przed osobistą porażką. Podróżnik, podsumowując swoje spostrzeżenia, podkreślił ogromne znaczenie woli podejmowania prób; nawet jeśli miały one być opatrzone błędami czy niepowodzeniami – trzeba pamiętać, że to właśnie praktyka czyni mistrza.

1 2

Czas na przygodę!
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.