Jak ten czas szybko mija!

czwartek, 27.03.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

jaktenczasszybkomija2 MagdaZegarek na ręce, w telefonie, w samochodzie, w domu (i w pracy) na ścianie… Kto z nas nie ma dzisiaj zegara? Podporządkowujemy swoje życie czasowi: o określonej porze wstajemy, pijemy kawę, idziemy do pracy… O danej godzinie mamy spotkanie, odjeżdża nasz autobus, zaczyna się ulubiony program telewizyjny. Jak powiedział Jean Anouilh: Jesteśmy niewolnikami wskazówek zegara, więźniami kalendarzy. Jak przebiegała ewolucja urządzenia odmierzającego czas?

Zegar to wg „Popularnego Słownika Języka Polskiego” mechaniczne bądź elektroniczne urządzenie, które mierzy i wskazuje czas. Definicja słownikowa pasuje do każdego zegara, choć przez wieki urządzenie to ewoluowało. Przyjrzyjmy się temu procesowi.

Zegar powstał już w starożytności; wówczas nazywany był stoicheionem, co z greckiego oznaczało własny cień. Miarą czasu była długość cienia i nie było możliwe dokładne określenie godziny, co wynikało z faktu, że ludzie różnili się od siebie wzrostem, a co za tym idzie, ich cienie nie były tej samej długości. Tak jak w dzisiejszych czasach mówi się „spóźnił się pół godziny”, tak wtedy mówiono „spóźnił się dwa kroki”.

Około trzech tys. lat p.n.e. został zbudowany gnomon, który może być uważany za pierwszy zegar. Był on popularny w Egipcie i w Chinach, a nazwa gnomon oznaczała ukośny pręt. Urządzenie miało ustawioną poziomo podłużną podstawę, podzieloną na równe odcinki oznaczające godziny, które były wskazywane przez cień rzucany na podziałkę czasową przez tak zwany polos, czyli tykę wbitą w podłoże, ustawioną równolegle do osi Ziemi. Czasomierz ten miał jedną podstawową wadę – działał tylko w dni słoneczne. Mimo to przez lata udoskonalano go.

Pierwsze zegary słoneczne, działające podobnie jak gnomon, można podzielić na dwa rodzaje: mierzące czas za pomocą długości cienia lub jego kierunku. Czasomierze pierwszego typu unowocześnili Babilończycy, wprowadzając półkolistą podstawę, dzięki czemu były one dokładniejsze. Urządzenie, na którym czas mierzono za pomocą kierunku cienia, miało okrągłą tarczę podzieloną na 12 części, które odpowiadały godzinom. Zawieszało się ją przodem do geograficznego południa. Czasomierze słoneczne nie zdały egzaminu, gdyż pomiar czasu był niedokładny.

1 2

Jak ten czas szybko mija!
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.