Czeski film – czyli co nas śmieszy w komediach naszych sąsiadów zza południowo-wschodniej granicy.

czwartek, 19.06.2014r.
Autor: napisał/a 24 artykułów.

czeskifilm1Czeskie komedie śmieszą polską widownię od lat. Wywołują na rodzimych salach kinowych salwy szczerego śmiechu, a nie zażenowanie z mało wyrafinowanego żartu, jak ma to często miejsce w przypadku współczesnych polskich komedii. Reżyserzy zza południowo – wschodniej granicy  mają swoje sprawdzone sposoby na rozbawienie polskiej publiczności.

Oryginalny pomysł i scenariusz

Reżyserzy z drugiej strony Sudetów cechują się wyjątkową kreatywnością w tworzeniu oryginalnych historii. Obnażają przy tym bezkarnie narodowe wady i przywary rodaków, czego najlepszym przykładem jest trzyczęściowa saga o rodzinie Homolków.  W jednej z części sagi, zatytułowanej „Straszne skutki awarii telewizora”, obserwujemy wielopokoleniową rodzinę mieszkającą pod jednym dachem. Typowa niedziela upływa pod znakiem  kłótni, wzajemnych pretensji, awantur i oskarżeń. Babcia kłóci się z dziadkiem i za karę zamyka go w pokoju bez dostępu do papierosów, bez których dziadek nie może się obyć. Mąż upija się i pół dnia jest nieprzytomny, ponieważ żona nie pozwoliła mu pójść na mecz, tylko siłą zaciągnęła na rodzinny piknik. Okazuje się, że przyczyna tej koszmarnej niedzieli tkwi w awarii telewizora. Rodzina przyzwyczajona do tego, że wolny czas spędza oglądając programy i filmy,  jest zdezorientowana, podenerwowana i skora do kłótni. Pokazanie narodowych wad i przywar wychodząc od awarii telewizora jest pomysłem niekonwencjonalnym.

Równie oryginalną historię przedstawia film „Kelner, płacić!” (scen. Zdenka Svěrák). Komedia z 1981 roku opowiada o mężczyźnie, który poprzez swoje bujne życie uczuciowe popada w poważne problemy finansowe. Pewnego dnia znajduje łatwy sposób na poprawę swojej sytuacji materialnej. Podczas wizyty w pubie pijany mężczyzna bierze go za kelnera i reguluje u niego swój rachunek. Od tego czasu główny bohater zaczyna chodzić po okolicznych pubach oraz restauracjach i inkasuje rachunki od nieświadomych klientów. Komedia pokazuje Czechów jako naród pomysłowy, zaradny i umiejący sobie poradzić w najbardziej ekstremalnych warunkach.

1 2

Czeski film – czyli co nas śmieszy w komediach naszych sąsiadów zza południowo-wschodniej granicy.
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.