Człowiek wśród mitów

czwartek, 10.07.2014r.
Autor: napisał/a 26 artykułów.

800px-0_Lupa_Capitolina_(2)Bez względu na to, w jakiej epoce historycznej znajduje się człowiek, zawsze otacza go mitologiczna tematyka. W starożytnych miejscowościach greckich i rzymskich mity były pewnym rodzajem religii, sposobem na życie, natomiast obecnie są ucieleśnieniem ludzkich dążeń oraz emocji. Chociaż rzeczywistość cały czas się zmienia, mity stanowią stały element kultury, a w szczególności sztuki.

U podnóża kaukaskich szczytów

Starożytna Grecja, czas bliżej nieokreślony. Prometeusz tworzy człowieka z gliny i łez. Kiedy Zeus sprawuje okrutne rządy, szlachetny tytan daje śmiertelnikom ogień, co pozwala im na przyrządzanie posiłków i niezależność od zmieniającej się temperatury powietrza. To jednak nie wszystko. Wkrótce zwykli ludzie dzięki Prometeuszowi poznają narzędzia, sposoby uprawy pól, a także sztukę liczenia, pisania oraz czytania. Za karę dobroduszny tytan zostaje przykuty do skał Kaukazu. Niektórzy twórcy – w tym m.in. Ezop w swoich bajkach – wskazują na konflikt pomiędzy Zeusem a Prometeuszem wynikły nie z okrutnych rządów, tylko z podarowania najwyższemu z bogów owiniętej w tłuszcz gorszej części ofiarnego byka po to, by ta lepsza została dla ludzi. Na skutek tego incydentu Zeus odbiera śmiertelnikom ogień, który wkrótce wykrada Prometeusz.

Europa, XVII i XVIII w. Rubens ukończył obraz „Prometeusz skowany”, który wraz z malowidłem o tej samej tematyce autorstwa Tycjana znajdzie się potem w madryckim Museo del Prado. Johann Wolfgang von Goethe pisze wiersz pt. „Prometeusz”. Tytan staje się symbolem buntu przeciwko rządom absolutnym i przeciwko religii. Podmiot liryczny gardzi władzą Zeusa, zarzuca mu zupełną obojętność wobec ludzkich cierpień, stając w obronie śmiertelników, których – wbrew woli najwyższego boga – lepi na swoje podobieństwo.

Romolo_e_remoXXI wiek. W 2012 r. powstaje amerykańsko-angielski film „Prometeusz”, wyreżyserowany przez Ridleya Scotta. Jest to horror przedstawiający historię walki z rasą obcych, która stworzyła człowieka. Są też oczywiście bardziej klasyczne formy inspiracji, na przykład wymyślony przez Kamila Przybosia i odgrywany od 2013 r. we wrocławskim „Imparcie” spektakl akrobatyczno-taneczny „Prometeusz”. Oglądająca go widownia, za pomocą niemalże cyrkowych akrobacji i różnorodnych form muzycznych, poznaje po raz kolejny tragiczną walkę o szczęście śmiertelników. Warto dodać, że również program szkolnego nauczania bardzo często dotyczy motywu prometeizmu – uczniowie poznają go m.in. na przykładzie Konrada z III cz. „Dziadów” Mickiewicza oraz doktora Judyma z „Ludzi bezdomnych” Żeromskiego. Ponadto psychologowie stwierdzają u swoich pacjentów tzw. kompleks Prometeusza, polegający na chęci wykazania w danej dziedzinie lepszych umiejętności niż własny ojciec.

1 2

Człowiek wśród mitów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.