Czy warto inwestować w siebie?

czwartek, 02.01.2014r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

111Inwestowanie zwykle kojarzy się z pomnażaniem nagromadzonego kapitału, osiągnięciem zysku oraz możliwością wystąpienia niepowodzenia. Mając wolne środki finansowe, lokujemy je w depozytach, ponieważ chcemy, by nasze „pieniądze same na siebie zarabiały”. Inwestowaniem możemy nazwać także powiększanie własnego potencjału – naszych umiejętności, wiedzy, zainteresowań. Jednak czy warto przeznaczać oszczędności na samodoskonalenie, zamiast założyć lokatę? W jaki sposób powinniśmy inwestować w siebie, aby było to dla nas opłacalne?

Inwestowanie w siebie polega na określeniu działań i aktywności, które mają przyczynić się do zdobycia nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji, a w konsekwencji podniesienia samooceny i poczucia wartości. Pierwszym krokiem jest zawsze planowanie. Przy inwestowaniu w siebie należy przeprowadzić autoanalizę. Poznać swoje mocne i słabe strony, zdiagnozować, w czym jesteśmy dobrzy, co należałoby udoskonalić, a czym jeszcze mamy ochotę się zająć. Inwestycja w siebie powinna być przemyślana. Lokaty obejmuje gwarancja ochrony kapitału. Przy dokonywaniu prób rozwinięcia swojego potencjału, nie mamy pewności, że nasze wysiłki i poniesione koszty dadzą miarodajny rezultat.

Etap planowania od razu połączyć można z wyszukiwaniem kursów lub aktywności, jakich chcielibyśmy się podjąć. Psycholodzy biznesu podkreślają, że inwestycje w siebie obejmują również podejmowanie nowych czynności i powiększanie kręgu swoich zainteresowań, gdyż nigdy nie wiadomo, gdzie tkwi nasz talent i jakie posiadamy uzdolnienia. Być może podejmując się nieznanego nam działania, odnajdziemy życiowe powołanie i zrealizujemy się zawodowo.

Od czego w takim razie powinniśmy zacząć i jak rozdzielić nasz zasób energii i finansów, aby nasza inwestycja okazała się jak najbardziej udana? Jaką strategię powinniśmy przyjąć – podejmować się jednej aktywności na raz, czy od razu skoczyć na głęboką wodę i uczęszczać na kilka szkoleń równocześnie? Wszystko zależy od tego, ile mamy wolnego czasu, jak duże obciążenie psychiczne potrafimy znieść i na ile jesteśmy w stanie zaangażować się we wszystkie podjęte czynności. W samodoskonaleniu nie chodzi przecież o zdobycie kolejnego certyfikatu, ale o realne rozwinięcie swoich umiejętności i wzbogacenie życia o ciekawe doświadczenia.

1 2 3

Czy warto inwestować w siebie?
  • 5.00 / 5 5
2 ocen/y, 5.00 śr. ocen (96% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.