Czym jest gęsia skórka?

czwartek, 18.06.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

Cat-hairs-standing-on-endKażdy człowiek nieraz doświadczył dziwnego uczucia tzw. gęsiej skórki. Oragnizm reaguje tak np. na strach czy zimno. Dlaczego tak się dzieje?

Krótka definicja

Gęsia skórka, czyli reakcja polimotoryczna, to skurcz mięśni umiejscowionych u podstaw mieszków włosowych. Skurcz ten wywołuje wyprostowanie się włosów, które zatrzymują powietrze i chronią przed chłodem. Skóra staje się w tym miejscu chropowata i przypomina skórę oskubanej gęsi. Mogą wtedy występować dreszcze i zimne poty.

Odruch ten jest kontrolowany przez układ nerwowy, a dochodzi do niego, kiedy czowiek odczuwa strach, zimno lub stres. Gęsia skórka może być również wynikiem nieprzyjemnych dźwięków takich jak: skrobanie paznokciem po tablicy, skrobanie łyżką po patelni czy szeleszczenie styropianiu.

Skąd się wzięło to zjawisko?

Ludzie odziedziczyli gęsią skórkę po swoich przodkach. Jak zostało napisane na portalu poradnikzdrowie.pl, owłosienie człowieka zmieniało się na przestrzeni lat. Zanim został odkryty ogień, gęsia skórka chroniła przed chłodem. Między wyprostowane włosy dostawało się powietrze, które po nagrzaniu tworzyło warstwę chroniącą przed zimnem. Z czasem owłosienie zaczęło się zmniejszać, a pozostałością jest reakcja polimotoryczna.

Na czym polega gęsia skórka?

Gęsia skórka występuje w różnych sytuacjach. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, najczęściej to są zimno lub strach. Włoski podnoszą się, co powoduje powstanie warstwy izolującej albo zwiększenie wymiarów ciała. Można to zaobserwować zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, chociaż różni się to pod pewnym względem ‑ zwierzęta i ptaki w ten sposób regulują temperaturę ciała. Pionowo ustawione włosy lub pióra tworzą ocieplaną warstwę powietrza. W przypadku spadku temperatury dochodzi do skurczu mięśni i wydzielania ciepła. Oprócz tego podniesiona sierść ma odstraszać potencjalnych wrogów.

640px-2003-09-17_Goose_bumpsU ludzi gęsia skórka jest bardziej związana z emocjami, chociaż naukowcom ciężko było stwierdzić, którez nich są w stanie ją wywołać. Dopiero badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Groningen pod kierownictwem psychologa Pontusa Leandera rzuciły zupełnie inne światło na pojęcie reakcji polimotorycznej. Okazało się, że gęsia skórka to też pewien mechanizm obronny organizmu. Występuje w sytuacji, gdy człowiek czuje się zagrożony przez drugą osobę. Nie musi być przez nią atakowany ‑ wystarczy wygląd niedoszłego oprawcy, a właściwie to inna treść mowy ciała i wypowiedzi. To jest kluczem do wytłumaczenia reakcji polimotorycznej. Osoba, która udaje kogoś innego, wyrzuca z siebie słowa niepokrywające się z gestami, nie wzbudza zaufania. Wtedy też organizm dostaje sygnał powodujący stawanie włosków dęba. Leander oparł swoją tezę na obserwacji studentki, która przeprowadziła rozmowy z 40 osobami. Analizie została poddana mowa ciała oraz sposób prowadzenia konwersacji. Dreszcze pojawiały się w dwóch przypadkach: kiedy rozmówczyni zachowywała dystans z drugą osobą i kiedy mowa ciała była sprzeczna z przekazem słownym. Gęsia skórka występowała, gdy studentka odbiegała od przyjętych norm i zasad.

Gęsia skórka jako objaw choroby

Gęsia skórka jest również objawem choroby, rogowacenia okołomieszkowego skóry. Może być dziedziczna albo wywołana niedoborem witaminy A. Polega na pojawianiu się grudek przymieszkowych, opatrzonych czopem rogowym. Grudki te grupują się, ale nie zlewają ze sobą. Skóra jest sucha, szorstka, a w dotyku przypomina tarkę. Przypomina gęsią skórkę i nie wykazuje żadnych innych objawów. O ile reakcja polimotoryczna zanika, tak w wypadku rogowacenia należy stosować leczenie, w które wchodzą: leki, kremy, witamina A i C, peelingi i natryski ziołowe, masaże szorstką rękawicą, nacieranie solą.

Gęsia skórka towarzyszy ludziom i zwierzętom od zarania dziejów. Pozostałość po przodkach stała się obiektem zainteresowań we współczesności. Być może w niedługim czasie naukowcy dojdą do jeszcze innych ciekawych wniosków odnośnie tej reakcji.

 

Magdalena Filaber

 
Redakcja: Aleksandra Mazur
Redakcja językowa: Agnieszka Putz

Czym jest gęsia skórka?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.