Nie da się żyć bez przeszłości. O funkcjonowaniu pamięci.

czwartek, 10.04.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

2 jacekBez pamięci nie da się funkcjonować, nie pamiętalibyśmy, jak się nazywamy, kim są otaczający nas ludzie, nie wiedzielibyśmy, gdzie mieszkamy i pracujemy… Pamięć to zdolność umysłu do utrwalania przeżyć, wrażeń i wiadomości. Człowiek może przechowywać w mózgu informacje, które potem odtwarza według potrzeb. Pamięć można doskonalić poprzez ćwiczenia. Przyjrzyjmy się ogólnej budowie mózgu, pamięci krótkotrwałej i długotrwałej.

Budowa mózgu                            

Mózg ma budowę modularną, to znaczy, że komórki znajdujące się bardzo blisko siebie są odpowiedzialne za konkretne działania. Mózg dorosłego człowieka waży od 1200 do 1400 g, a jego masa stanowi ok. 2 %. masy ciała. Składa się z dwóch półkul: prawej – odpowiedzialnej za sprawności muzyczne, kreacyjne czy intuicyjne – i lewej – zajmującej się na przykład analizą, pisaniem, logiką, liczeniem. Mimo, że półkule odpowiedzialne są za inne czynności, to współpracują ze sobą łącząc się za pomocą ciała modzelowatego, czyli tak zwanej wiązki neuronów. Kora mózgowa to wewnętrzna część półkul. Składa się z płatów: czołowego, odpowiadającego za ruch i planowanie działań, ciemieniowego, odpowiedzialnego za orientację w przestrzeni i odczuwanie bólu, skroniowego – rozumienie mowy oraz słuchu – i potylicznego, odpowiadającego za wzrok. Przy zaburzeniu funkcji któregoś z płatów możemy mieć problemy z pamięcią, która z biegiem lat jest coraz gorsza, prawdopodobnie z powodu niedotlenienia hipokampa – elementu układu limbicznego w mózgu odpowiedzialnego za pamięć.

Pamięć krótkotrwała                           

Nie da się dokładnie określić pojemności pamięci krótkotrwałej, ale średnio można w niej przechować od 5 do 9 danych – cyfr, liter, obrazków, wyrazów itd. By było łatwiej zapamiętać jakieś rzeczy, należy wybierać tylko istotne informacje, ponadto pomocne jest tworzenie sensownych treści, co widać na przykładzie: trudniej nauczyć się ciągu liter AKRMFUSA niż AK RMF USA. W pamięci informacje zostają przez 18 sekund, choć istnieje możliwość przedłużenia tego czasu dzięki powtarzaniu danego materiału. Czasami utrwalany materiał wiąże się z danymi, które znajdują się w pamięci długotrwałej i wówczas mówimy o powtarzaniu opracowującym.

1 2 3

Nie da się żyć bez przeszłości. O funkcjonowaniu pamięci.
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.