Dlaczego dbamy o nasz wizerunek?

czwartek, 26.06.2014r.
Autor: napisał/a 9 artykułów.

Tusk_L_Kaczynski_2007Wizerunek odgrywa ważną rolę w dzisiejszych czasach. Ludzie mają bowiem tendencje do obserwowania, analizowania i szybkiego wyciągania wniosków. Często mówi się, że pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak dana osoba będzie postrzegana. Coś musi być w powiedzeniu, że wzrok to król zmysłów…

Badania przeprowadzone przez Elizabeth Phelps z Uniwersytetu w Nowym Jorku dowodzą, że pierwsze sekundy są istotne w ocenie nowo poznanej osoby. Zgodnie z założeniami psychologii społecznej szacuje się, że jest to 4-6 sekund. Wizerunek budowany świadomie pomaga osiągnąć zamierzone cele oraz wywrzeć odpowiednie wrażenie. Ważne jest, aby współgrał z osobowością, stanowił pewnego rodzaju harmonię. Wygląd sprawia, że wysyła się dla otoczenia pewne komunikaty. Istnieją metody, które pozwalają na to, by poczuć się lepiej.

Terapeutka Theresa Blomqvist poświęciła aż 30 lat życia, by dowieść, że duże znaczenie mają preferowane kolory. Wpływają one na stan emocjonalny, oddziałują na podświadomość. Osoba wybierająca ubrania w czerwieniach sprawi wrażenie pewnej siebie. Ubrani na biało będą postrzegani jako niewinni, uczciwi, indywidualni. Pomarańczowy symbolizuje potrzebę osiągnięcia celu, optymizm, witalność. Osoby preferujące żółty wysyłają do otoczenia sygnał o potrzebie komunikacji, otwartości. Mówi się, że – podobnie jak czerwienie – wybierają go tylko odważni. Po złote ubrania często sięgają materialiści. Zbyt wiele dodatków w tym kolorze niekiedy może być odbierane jako typowy kicz. Niebieski zaś prezentuje chęć zmian i mądrość. Czarny jest reprezentantem osób niezależnych i zdyscyplinowanych oraz tajemniczych i eleganckich.

Budowanie swojego wizerunku to pewien proces. Ubiór stanowi informację o tym, kim jest dana osoba, jaką ma osobowość. Istotne jest dopasowanie dodatków, które utworzą całość stylizacji. Odpowiedni wygląd z pewnością zapewni sukces, czy to na randce, czy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Dbałość o wygląd

Badanie przeprowadzone przez CBOS w 2008 r wykazuje, że 45 proc. badanych deklaruje, że dbałość o wygląd ma znaczenie w osiągnięciu sukcesu zawodowego. Ankietowani zapewniają, iż człowiek zadbany jest lepiej postrzegany przez otoczenie i łatwiej osiągnąć mu zamierzone cele. Tyle samo badanych (45 proc.) uważa ten wpływ za średni. Tylko 8 proc. respondentów uważa, że to, jak człowiek wygląda nie wpływa na jego osiągnięcia. Według opinii Polaków dbałość o fryzurę, ubranie i wygląd zewnętrzny ma większe znaczenie niż kształt sylwetki. Najczęstszym motywem dbałości o sylwetkę jest chęć dobrego samopoczucia. Zdaniem Polaków przywiązywanie wagi do sylwetki to także zdrowy tryb życia i chęć przypodobania się innym. Spośród ankietowanych 31 proc. korzysta najczęściej z sauny, jacuzzi, łaźni. Na drugim miejscu (29 proc.) jest siłownia, 22 proc. korzystała z salonów kosmetycznych, masażu. 5 proc. badanych wybrało specjalne diety, na ostatnim miejscu (4 proc.) uplasowało się modelowanie sylwetki. Mężczyźni preferują siłownię i programy wspomagające rozwój tkanki mięśniowej.

1 2

Dlaczego dbamy o nasz wizerunek?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.