Degradacja środowiska, efekt cieplarniany i zielone technologie

czwartek, 16.10.2014r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

my_w środowisku_1-k.o.Żyjemy w cudownych czasach, w których przemieszczamy się dzięki szybkim środkom komunikacji, mamy dostęp do wielu produktów na skutek szeroko rozwiniętego przemysłu, a pod koniec dnia możemy wygodnie wygrzewać się w domu dzięki centralnemu ogrzewaniu. Jednak jednemu Pan Bóg daje, a drugiemu odbiera – wysoką cenę za wszystkie udogodnienia płaci przyroda. Dochodzi do coraz większej degradacji środowiska, a zapotrzebowanie na rozwój techniki nieszkodzącej przyrodzie nieustannie rośnie.

(Nie) zielono nam

Od początku ery przemysłowej, czyli od 1750 r., emisja gazów cieplarnianych wzrosła o 70%, na skutek czego w ciągu ostatnich 20 lat powierzchnia lodu arktycznego zmniejszyła się o 40%. Nie jest to jednak jedyny negatywny skutek działań człowieka – skażenie środowiska dwutlenkiem węgla powoduje zatrzymywanie części promieniowania podczerwonego, co skutkuje nadmiernym ogrzewaniem się Ziemi. To działania ludzi są przyczyną globalnego ocieplenia, a co za tym idzie – istotnego zagrożenia dla istnienia naszego gatunku. W wyniku nie do końca przemyślanych zachowań mamy do czynienia z podnoszącym się poziomem wody, topnieniem lodowców, możliwością zatonięcia Malediwów, suszami, czy nawet zagrożeniem dla istnienia ryb w oceanach oraz niedźwiedzi polarnych.

Człowiek zniszczył, więc człowiek może też odbudować. W 1988 r. dwie organizacje Narodów Zjednoczonych – Światowa organizacja Meteorologiczna i United Nations Environment Programme – utworzyły Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Już w 1990 r. został opublikowany pierwszy ich raport, informujący o postępującej degradacji środowiska naturalnego; następnie udostępniono kolejne trzy, w latach 1995, 2001 i 2007. Ostatnie sporządzone pismo zawiera klarowne konkluzje: w 90% to ludzie są odpowiedzialni za globalne ocieplenie; średni wzrost temperatury w XXI wieku wyniesie 2 do 4°C, a może sięgnąć nawet 6,4°C. W 2080 roku bez wody pozostanie od 1,1 do 3,2 miliarda ludzi – w tym samym czasie ponad 600 milionów ludzi będzie cierpiało głód. Wizja ta jest dość pesymistyczna, ale jeszcze niepewna. Aby nie dopuścić do wymienionych sytuacji, należałoby, najpóźniej do 2050 roku, ograniczyć roczną emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 50-85%.

10703649_751854994881107_466853651839288245_nJakie są prognozy dla Polski?

Przy pomocy regionalnych modeli klimatycznych naukowcy mogli przeanalizować zmiany, jakie prawdopodobnie wystąpią w Polsce. Jak na całym świecie, tak i u nas podniesie się temperatura – każdego następnego stycznia możemy spodziewać się jej zwiększenia nawet o 5°C. Sprzyjać to będzie silnemu parowaniu, rozwojowi suszy oraz występowaniu niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, takich jak trąby powietrzne czy szkwały burzowe. Wydłuży się okres wegetacyjny roślin średnio o 10-15 dni i czas utrzymywania zwierząt na pastwiskach. Poważnie ucierpią rośliny zimnolubne – uprawy ziemniaków mogą zmniejszyć się nawet o 1/3. Również zwierzęta zaadoptowane do zimniejszego klimatu będą wypierane przez gatunki ciepłolubne. Jednak zmiany nie kończą się na pogodzie oraz faunie i florze – łagodniejszy, cieplejszy klimat sprzyja pojawieniu się nowych gatunków szkodników (choćby szrotówek kasztanowiaczek) oraz chorób zakaźnych, np. malarii.

1 2

Degradacja środowiska, efekt cieplarniany i zielone technologie
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.